nahoru
Premium Kultura

Miroslava Hampla léta jáchymovská: Příběh bývalého vězně je dobrý, ale mohl být skvělý

Kryštof Eder 5. října 2021 • 06:15
Kniha …stačilo jen říct Jáchymov
Kniha …stačilo jen říct Jáchymov
• foto: 
Archív

Anna Strnadová (* 1950) debutovala před sedmi lety básnickou sbírkou příznačně nazvanou Opožděně, od té doby však její bibliografie úctyhodně nabobtnala. Dnes čítá osm knih, mimo jiné román inspirovaný životem Boženy Němcové či historického Maxla žháře, který byl vyznamenán Literární cenou týdeníku Reflex.

Zatím poslední spisovatelčinou knihou je novela … stačilo jen říct Jáchymov (vyd. Argo). Vypravěčem a protagonistou příběhu inspirovaného skutečnými událostmi je bývalý jáchymovský mukl Miroslav Hampl. Autorka se zaměřuje na nejkrušnější roky jeho života. Jako mladík si po vyučení vybral práci v jáchymovských dolech. Doufal, že odtud „frnkne“ za hranice, avšak poté, co pomáhal k útěku jinému vězni, byl sám odsouzen na tři roky. Ačkoli byl díky amnestii propuštěn předčasně, jeho život tato epizoda nadobro poznamenala.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.



Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.