nahoru
Premium Kultura

Česká džungle před tabulí: ČT uvádí nový desetidílný seriál, o němž se bude mluvit ne jen ve sborovnách

Veronika Bednářová 14. září 2021 • 10:00
Jeden ombudsman Lukáš Vaculík: ochránce v 6000 školách, pro 150 000 učitelů, 1 500 000 žáků a 2 500 000 rodičů. V práci mu (ne)pomáhá Jaroslav Plesl z ministerstva.
Jeden ombudsman Lukáš Vaculík: ochránce v 6000 školách, pro 150 000 učitelů, 1 500 000 žáků a 2 500 000 rodičů. V práci mu (ne)pomáhá Jaroslav Plesl z ministerstva.
• foto: 
Česká televize / Pavla Černá

Inovativním a logickým spojením školního prostředí a skutečných, často kriminálních případů vznikl televizní seriál Ochránce, jehož úvodní díl odvysílala Česká televize v neděli 5. září. Už po něm je jasné, že se do „ducha doby“ trefil až jasnozřivě: školství je horkým tématem už několik let. Jen namátkou právě během uplynulých velkých prázdnin začalo hned několik vysokých škol – pod tíhou skandálů i pod tlakem studentů – uvažovat o zřízení instituce vlastního ombudsmana.

Ochráncem, rozumějte právě celostátním školským ombudsmanem, se stává učitel českého jazyka a literatury Aleš Pelán (Lukáš Vaculík), čerstvý výherce učitelské soutěže Zlatý Ámos. Na konci prvního – expozičního – dílu Slabý kus (s podtitulem Studenti šikanují učitelku a vše si natáčejí na video) totiž pochopí, že „každý někdy potřebuje zastání“. Opouští své místo v rozhádané sborovně střední průmyslové školy a přijímá zbrusu novou pozici v osamělém kamrlíku na ministerstvu školství; bude si ji muset obhájit především sám před sebou.

Čeká nás ještě devět na sobě nezávislých dramatických příběhů. Po zhlédnutí dílu 3 (Andílek) o „nezvladatelném“ desetiletém chlapci a dílu 6 (Veřejný nepřítel) o utonulém dítěti na příměstském táboře se dá navíc říct, že hlavní devízou seriálu je, že nám umožňuje vciťovat se postupně do různých postav (učitelů, rodičů, dětí, obětí, viníků...) – logicky podle toho, jak se případ vyvíjí. Koncept projektu totiž stojí na tom, že zastání potřebuje vždy hned několik stran sporu, zvlášť když to každá z nich „myslí dobře“.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.