nahoru

10 zásadních filmů Jeana-Paula Belmonda. Vyberte ten nejlepší?

 • Vojtěch Rynda 7. září 2021 • 13:00
  Video se připravuje ...

  Úžasný, talentovaný a ztělesnění všeho francouzského – takové přívlastky zaznívají na adresu filmové legendy Jeana-Paula Belmonda, který v pondělí zemřel. Svou 50letou kariéru, za kterou natočil 80 filmů, odstartoval v roce 1959 snímek francouzské nové vlny U konce s dechem režiséra Jeana-Luka Godarda. Miláčkem několika generací se ale Bébel stal zejména díky filmům, v nichž spojil akci s humorem. Který z filmů je podle vás nejlepší? Hlasujte v anketě na konci článku.


 • U konce s dechem (1960)

  Video se připravuje ...
  Ukázka z filmu U konce s dechemVIDEO Facebook.com

  Belmondo jako francouzský rebel bez příčiny utíká ulicemi Paříže před policií a ukrývá se u krásné Američanky. Klíčový snímek francouzské nové vlny znamenal revoluci ve filmovém vyprávění a začátek Bébelovy série kriminálníků k pomilování.


 • Cartouche (1962)

  Video se připravuje ...
  Trailer na film CartoucheVIDEO Facebook.com

  Belmondo tentokrát jako francouzský Robin Hood – legendární loupežník z počátku 18. století zvaný Cartouche, který bohatým bral, chudým dával a miloval krásné ženy, hlavně cikánskou zlodějku Venuši v podání Claudie Cardinale.


 • Muž z Ria (1964) / Muž z Hongkongu (1965) / Muž z Acapulca (1973)

  Video se připravuje ...
  Slavná scéna z filmu Muž z AcapulcaVIDEO Facebook

  Tři původně nesouvisející dobrodružné podívané jsou u nás propojené „mužným“ titulem. Vojín Adrien pátrá coby předchůdce Indiana Jonese v exotických lokacích po své unesené snoubence. Znuděný miliardář Artur prchá kvůli lásce před zabijáky, které na sebe sám poštval. A superšpión Bob Saint-Clair zažívá neuvěřitelné eskapády – ale jen ve fantazii frustrovaného spisovatele Françoise.


 • Bláznivý Petříček (1965)

  Video se připravuje ...
  Trailer na film Bláznivý PetříčekVIDEO Facebook

  Ferdinand, Marianne a gangsteři. Existenciálně laděná koláž s tématy jako láska přinášející smrt, svoboda jednotlivce či teorie jazyka a komunikace, mezi nimiž Belmondo díky velké míře improvizace proplouvá stejně lehce jako v jiných svých filmech mezi kulkami a explozemi.


 • Siréna od Mississippi (1969)

  Video se připravuje ...
  Trailer na film Siréna od Mississippi VIDEO Facebook

  V jednom ze svých nejromantičtějších filmů a zároveň v napínavé poctě Alfredu Hitchcockovi Belmondo hraje bohatého majitele tabákové plantáže, který se ožení s krásnou podvodnicí (Catherine Deneuve). Přijde kvůli ní o celé jmění, cesty lásky jsou ale nevyzpytatelné...


 • Borsalino (1970)

  Video se připravuje ...
  Trailer na film BorsalinoVIDEO Facebook.com

  Kriminálníci Capella a Siffredi postupně ovládnou podhoubí zločinu v Marseilles 30. let. Stylová gangsterka pojmenovaná podle výrobce klobouků má zcela hvězdné obsazení: vedle Belmonda také Alaina Delona. Herci se však kvůli tomuto filmu pohádali jako dva kohouti na jednom smetišti.


 • Zvíře (1977)

  Video se připravuje ...
  Slavná scéna z filmu ZvířeVIDEO Facebook.com

  Další nádherná dvojrole: Belmondo jako neohrožený filmový kaskadér Mike – a zároveň coby zženštilá filmová hvězda Bruno Ferrari. A taky vlastně jako gorila... Mike musí provádět neuvěřitelné kousky, aby získal zpět milovanou Jane. I v tomhle případě si Belmondo dělal kaskadérské kousky sám!


 • Policajt nebo rošťák (1979)

  Video se připravuje ...
  Policajt nebo rošťák - ukázka z filmuVIDEO Facebook

  Komisař policejní inspekce Stan Borowitz přijíždí udělat pořádek uvnitř policie v Nice, která se nezdravě paktuje s místní mafií. Stan k tomu používá velmi svérázné metody. Jenže jak si poradí s nečekaným příjezdem dospívající dcery? Belmondo jako obvykle drsný, vtipný a stylový – a to i s blížící se padesátkou na krku.


 • Profesionál (1981)

  Video se připravuje ...
  Původní francouzský trailer na film ProfesionálVIDEO Facebook.com

  Na Belmondovy poměry dost vážný film, který se stal (jako obvykle) diváckým hitem, ale u kritiků herci trochu pošramotil reputaci. Bébel coby špičkový tajný agent Joss, jenž má odstranit diktátora fiktivní africké země. Když ho nadřízení zradí, Joss se vydává na krvavou cestu pomsty...


 • Bezva finta (1985)

  Video se připravuje ...
  Ukázka z filmu Bezva finta s českým dabingemVIDEO Facebook.com

  Geniální Belmondovo sólo v kostýmu klauna – bankovního lupiče! Bébel coby podvodník Grimm přepadne „nejzabezpečenější“ banku v Montrealu, vezme si třicet lidí jako rukojmí a nepřestává tahat policii za nos. Dokonalý plán ale zkazí lidský faktor...

  Anketa
  Který film s Jean-Paulem Belmondem je podle vás nejlepší?
  U konce s dechem (1960)
  2.3%
  12
  Cartouche (1962)
  1.2%
  6
  Muž z Ria (1964) / Muž z Hongkongu (1965) / Muž z Acapulca (1973)
  22.9%
  119
  Bláznivý Petříček (1965)
  3.3%
  17
  Siréna od Mississippi (1969)
  0.6%
  3
  Borsalino (1970)
  1.3%
  7
  Zvíře (1977)
  26.4%
  137
  Policajt nebo rošťák (1979)
  20.6%
  107
  Profesionál (1981)
  16.6%
  86
  Bezva finta (1985)
  4.8%
  25


Vojtěch RyndaDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.