nahoru

Batman nesmí lízat číču, říkají pánové z komiksové dílny DC

Jan Studnička 17. června 2021 • 15:00
Video se připravuje ...
DC Universes Harley Quinn Official Trailer 2019
• video: 
YouTube@IGN

Variety v pondělí vydalo text o tom, jak určité komiksové seriály podvratně pracují se superhrdinovským žánrem. Konkrétně byla jmenována WandaVision od Marvelů, netflixácká Umbrella Academy a animovaný seriál Harley Quinn. Dvě série Harley Quinn patří k tomu nejlepšímu, co od vydavatelství DC za posledních několik let vzešlo. Jsou plné šibeničního humoru, krve, dospělých referencí a hlavně skvělých nápadů. Třetí série bude nejspíš taky taková, ale jedna věc v ní nebude. Batman nebude poskytovat Catwoman orální sex. Protože to hrdinové nedělají, říkají v DC. 

Justin Halpern, jeden z tvůrců seriálu Harley Quinn, se v článku pro Variety přiznal, že třetí série měla obsahovat scénu, kde Batman poskytuje Catwoman orální sex. Z DC ale přišel přísný zákaz. „To tam nemůžete mít. Prostě to tam nemůžete mít,” vzkázalo vydavatelství tvůrcům. A vysvětlení? „Tohle hrdinové přece nedělají.” Halpern říká: „Takže říkáte, že hrdinové myslí v posteli jenom na sebe?” Na což DC reagovalo tím, že to neříkají, ale „musejí prodávat hračky. A je těžké prodat akční figurku Batmana, který líže číču”. Parafrázujeme… ale ne moc. 

Interview vzbudilo na internetu docela solidní memestorm a comicsová komunita už pár dní řeší jenom tom, jak to mají hrdinové s orálním sexem. Víme totiž, že comicsová vydavatelství nemají s klasickým sexem nějak zvlášť problém a podle toho, jak má který comics, seriál nebo film nastavenou věkovou přístupnost, lze očekávat i nějakou rozumnou úroveň nahoty. Ostatně není to příliš dávno, co se v comicsu vůbec poprvé objevil Batmanův penis. 

A pokud jde o animáky, ty se rády sem tam nejistě vpotácejí do oblasti sexuálních eskapád maskovaných hrdinů. Řada DC fanoušků má pořád bohužel živě v paměti zarážející sexuální scénu mezi Batmanem a jeho dívčím sidekickem Batgirl. Scénu, kterou mimochodem tvůrci prakticky bezdůvodně vpravili do adaptace legendárního comicsu Killing Joke. 

Ponechme teď stranou to, jak je podezřelé, že lidé, kteří se v noci převlékají do latexu a skáčou po střechách, mají provozovat sex jen na misionáře a potmě. Problém totiž leží ještě o trochu hlouběji. 

Sexismus v latexu

Když komik Louis C. K. psal tragikomický seriál Horace & Pete a potřeboval představitele pro otřesného, otravného, sexistického a rasistického starce strýčka Peta, napadl ho Joe Pesci. Pesci sice odmítl roli, ale scénář se mu líbil natolik, že s Louisem konzultoval celou postavu. A řada jeho monologů se pak dostala i do samotného seriálu.

„Chlapče, nikdy nesmíš lízat ženskou, bude z tebe pucflek. Ani ženský, co to maj rády, nemaj rády chlapy, co to dělaj.” Parafrázujeme… ale ne moc. A proč to ta daná postava říká? Protože to má ukázat, že je to kreténský ignorant. Pokud se chceme bavit o internalizovaném sexismu, a společnost se chce moc moc bavit o internalizovaném sexismu, nenajdete asi zářnější příklad než ten „rozpor” mezi superhrdinovskou hypermaskulinitou a cunnilingem. 

Samozřejmě, že se vždycky najdou lidé, kteří vám budou tvrdit, že superhrdinovský comics je ve své podstatě sexistický. A určitě za svou existenci mnohokrát byl. Ve třicátých letech jsme měli obálky s hrdinou, který bojuje proti monstrům, zatímco mu žena ustrašeně klečí u nohou. V padesátkách plácal Superman Lois přes zadek. V devadesátkách přišla moderní éra komiksu detailních nákresů žen s gigantickým poprsím a miniaturními oblečky. Dnes se snaží comicsoví tvůrci o #GirlPower příběhy, ale… evidentně to stále není optimální.

Nicméně věřím, že jednou přijde den, kdy bude moct Batman lízat číču. Protože to hrdinové dělají. 

Jan Studnička


Klíčová slova: seriál, komiks, film, batman


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.