nahoru
Premium Kultura

Fajfky a falešné vousy: Boží mlýny Jana Hřebejka připomínají Mikulášovy patálie

Vojtěch Rynda 26. dubna 2021 • 13:40
Martin Myšička v Božích mlýnech
Martin Myšička v Božích mlýnech
• foto: 
Česká televize

Boží mlýny? Málokdy je název tak mimo. Nová minisérie České televize by se mohla jmenovat třeba Banda mstitelů, abychom parafrázovali Mikulášovy patálie. „Četl jsem v jednom časopise takový příběh,“ říká v dětské knize dua Goscinny–Sempé chlapec Viktorín. „Jeho hrdina je bandita, nosí masku a krade peníze bohatým a dává je chudým, a když ti bohatí chtějí okrást chudé, aby dostali svoje peníze zpátky, pošle jim ten bandita tajnou výstrahu, ve které je napsáno: Nikdo se nebude beztrestně posmívat Modrému rytíři!“

Hrdinové Božích mlýnů nejsou bandité, ale nošení masek se nebrání a peníze ve prospěch chudých také ochotně přerozdělí. Jenže jsou to zároveň dospělí lidé a podle většiny indicií se pohybují v reálném světě, nikoli v šestákovém příběhu. Dokonce se zabývají kauzami, které mají základ ve skutečných soudních případech. Přesto minisérie neustále balancuje na pomezí realismu a klukovské fantazie, v níž parta kamarádů bere spravedlnost do svých rukou a hrdinně mstí nepotrestané zločiny.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.