nahoru

Virtuální koncertní síň NetConcert nabízí originální vystoupení jazzu i vážné hudby

Viliam Buchert 27. dubna 2020 • 19:00
Virtuální koncertní síň NetConcert nabízí originální vystoupení jazzu i vážné hudby
foto: ČNSO

Český národní symfonický orchestr navzdory koronavirové krizi nadále připravuje další projekty. Jen je musel přizpůsobit situaci. Spustil služby na virtuální koncertní síni NetConcert, na které zájemci najdou starší, ale i zcela nové originální koncerty a vystoupení. „Museli jsme zásadně změnit své letošní plány, ale přesto se nám podařilo připravit unikátní nabídku,“ říká v rozhovoru ředitel orchestru Jan Hasenöhrl. Partnerem projektu je i časopis Reflex.

Koronavirová epidemie tvrdě zasáhla všechny umělce. Vy jste kromě změn v programu představili i online koncertní síť NetConcert. Co přesně nabízí?

Spustili jsme ji od poloviny dubna a na květen chystáme živá vystoupení. Služba je bezplatná a chápeme ji jako příspěvek Českého národního symfonického orchestru společnosti v současné pohnuté době. Po zavedení nouzového stavu jsme už ve spolupráci s TV Mall a redakcí Reflexu připravili tři jazzové koncerty. NetConcert pak nabízí či nabídne záznamy koncertů ČNSO a jeho hostů, mezi kterými nechybí takové hvězdy jako je Carl Davis, Chick Corea, Monica Mancini, Ute Lemper, James Morrison, Libor Pešek a spousta dalších. Spolu s kolegy Lukášem Chejnem a Dušanem Mihelym a naším produkčním týmem jsme natočili ve studiu ČNSO Gallery také další klasické komorní a jazzové koncerty. Diváci uvidí například i Dechový oktet Giovanni či komorní orchestr ČNSO pod vedením koncertního mistra Alexeje Rosíka.

Situace se v době pandemie mění každým okamžikem. Jak na to reagujete?

Koncerty naší vlajkové lodě, známého letního festivalu Prague Proms, se rozloží do delšího časového období. Některé z plánovaných koncertů festivalu budeme realizovat podle aktuální situace, případně online. Hvězdní interpreti, kteří měli přijet ze zahraničí, dostali pozvání na příští rok. A máme i několik nových podzimních termínů koncertů s domácími umělci.


Na rozdíl od ostatních symfonických orchestrů v České republice nežijete z grantů a dotací, ale získáváte většinu financí od sponzorů, partnerů, z koncertů doma i v zahraničí, nahráváním filmové a další hudby a ze vstupného. Mají vaši partneři zájem o spolupráci i dnes, když nemůžete vystupovat před diváky?

Moc nás těší, že zájem partnerů je neutuchající. Pomáhá nám nejenom pro poskytování online koncertů, ale je důležitý především pro hudebníky, kteří v dnešní době skutečně neprožívají ty nejlehčí dny.


Jak se hudebníci udržují ve formě? Mohou sice cvičit doma, ale u orchestru je důležitá i sehranost.

Možnost dál pracovat na některých projektech a hrát pro naše posluchače alespoň online, nás těší. Sehranost ale získáme opět velmi rychle. Musíme se sami udržovat ve formě, což pravda není vždy jednoduché.


Pořád nevíme, jak to bude v příštích měsících s cestováním do i z České republiky. Nahradí letos část zahraničních umělců a interpretů čeští hudebníci a dirigenti?

Ano, pracujeme paralelně i s verzí, kdy zahraniční sólisty či dirigenty budou muset nahradit naši kolegové, protože lidi z ciziny nebudou moci přijet. Platí tu „kdo je připraven, nebývá překvapen“. V této souvislosti musím zmínit celý tým ČNSO a festivalu Prague Proms. Všichni se snaží, aby nás zvláštní okolnosti zcela nevykolejily. Jsem na všechny velmi pyšný
Zastavte drahotu s PREMIUM+


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.