
Velká Británie není prvním územím, které hlavní projekt evropské integrace opouští. Dřív to už udělala některá menší francouzská zámořská území (například naposledy Svatý Bartoloměj v Karibiku v roce 2012), ale také největší ostrov světa – Grónsko.
Poslední lednový den se však stává přelomovým dnem v dějinách EU, protože poprvé odchází celý členský stát. Když totiž svůj „exit“ v referendu v osmdesátých letech odhlasovali obyvatelé Grónska, jednalo se jen o dánské zámořské území, jež před odchodem z evropského integračního projektu i po něm žilo zejména z peněz, které každoročně na ostrov posílá vláda v Kodani.
První králík
Britové teď budou v jiné situaci a stanou se prvním „pokusným králíkem“, jenž na vlastní kůži zakusí, jaké to je, vystoupit z unijního ekonomického a obchodního bloku a fungovat vedle něj podle vlastních pravidel.
Tahle situace ale nenastane zítra, protože Velká Británie sice úderem půlnoci našeho času přestane být členem EU, ale začne běžet minimálně jedenáctiměsíční přechodné období, v jehož rámci se toho vlastně moc nezmění.