nahoru

Karel Steigerwald: Přinese vám byt Ježíšek?

Karel Steigerwald4. prosince 2019 • 20:30
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Poraďte mu, jak na to. Guvernér národní banky Rusnok radí zdanit tvrdě každého, kdo má byty navíc. Myslí, že každý má mít jen jeden byt. Pak by zbylo i na vás. Piráti radí podle téhož principu vyčíst z elektroměru, jestli je byt využitý. Ne-li, nuceně pronajmout potřebným. Nevím, jestli od toho už upustili. Dá se využít i udání sousedů. Tyto (a další) nápady reagují na přemrštěné ceny bytů. Trh prý na to nestačí. Jsou to klasické komunistické nápady, i když by to třeba jejich navrhovatelé vztekle odmítali. Nejsou žádní komunisti.

Ti byli v přidělování, regulování a v sestavování pořadníků hotoví majstři, protože vytvářet nedostatek byla základní dovednost jejich vlády. Motali se v začarovaném kruhu. Důvodem nedostatku bylo hlavně regulování a „spravedlivé“ korupční pořadníky. Zhoubné důsledky tvrdošíjně řešili posilováním toho, co ty důsledky vyvolávalo. Tak vznikala vědecká ekonomie nedostatku, korupce a černého trhu. Do lidí včetně dokonce guvernéra národní banky se toto myšlení zahryzlo jako tygr do kozy.

Nešikovní zmizí

Když něco není a lidi to chtějí, vrhne se na to trh, protože podnikatelé v poptávce cítí zisk. Přetlačují se, bojují o zákazníka a o svůj zisk zlepšováním nabídky a stlačováním ceny. Nedostatek se zmenšuje, poptávka se sytí, vznikají byty levné i drahé. Kdo chce bydlet, vybírá si podle kapsy, nároků a libosti. Nešikovní podnikatelé z trhu mizí. Protože se jim to nelíbí, dožadují se státní ochrany.

Jak to, že tento výklad laika, pro který by hlasoval i Ježíšek, neplatí? Jak to, že podnikatelé při těchto cenách, věštících velký zisk, nestaví víc bytů, a proč konkurence nedrží ceny na uzdě a poptávka nevede ke zvyšování nabídky?

 

Pokřivený trh

 

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně
Diskuse ke článku

 

Nejčtenější