nahoru

Karel Steigerwald: Sleduje Miloše Zemana rozvědka? Asi ne

Karel Steigerwald 1. listopadu 2019 • 09:20
Ilustrační kresba
Ilustrační kresba
• foto: 
Marek Douša

Právě v době třicátin demokratické republiky, která stůně na nedostatečný zájem vlastních občanů, přišla informace z naší Bezpečnostní informační služby (BIS), jak velký nelegální zájem o republiku má tajná síť proruských špiónů. A jako na potvoru či jako by to někdo synchronizoval, v téže době prohlásil prezident Zeman v TV Barrandov, že jejího ředitele Koudelku na generála opět nepovýší, protože by šéf BIS neměl honit ruské špióny, nýbrž bojovat s korupcí.

Zeman na BIS a jejího šéfa útočí vytrvale a veřejně. Snaží se namočit Českou republiku do ruské aféry s novičkem. Tvrdil, že se tento jed vyrábí i u nás, aby tím Rusku pomohl, ačkoli žádný důkaz neměl. BIS považuje za zcela neschopnou. Má-li k tomu důvody, má je probírat se státními orgány v režimu „důvěrné či tajné“, vždyť jde o službu tajnou, která nesmí být předmětem veřejných strkanic!

Moc, nebo nemoc?

Napadat a oslabovat tajnou službu veřejně může mít jediný důvod. Podivné je, že ho má právě prezident. Tajná služba by měla v takovém případě zbystřit a začít zjišťovat, co k tomu chování prezidenta vede. Nemusí to být hned spojení s cizí mocností, v tomto případě ruskou, může to být i důsledek nějaké duševní choroby. Prezident buď s cizí mocností spolupracuje vědomě, nebo je nemocen. To druhé lékaři nekonstatují.

Třetí příčina mě nenapadá. Pokud nemá BIS prezidenta ve svém hledáčku, může mít prezidentovo laické tvrzení, že je slabá, jisté opodstatnění. Aby hlava státu veřejně devastovala vlastní tajné služby, je ojedinělé. Takový prezident v dějinách prezidentů – s vynecháním těch komunistických, kteří byli všichni moskevskými zrozenci – u nás ani v jiných demokratických státech asi neexistoval. Postavení Zemana je v této situaci velice podivné, a kdo to s republikou myslí vážně, musí mít obavy.

Poměry ve vedení státu

 

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější