nahoru

Jednou skautem, navždy skautem: Olga Malířová Špátová natočila dokument o blahodárném hnutí

Kateřina Kadlecová 9. října 2019 • 08:10
Jednou skautem, navždy skautem: Olga Malířová Špátová natočila dokument o blahodárném hnutí
foto: Jan Malíř

Dobré zboží se prodává samo, říkáte si asi, a na 65 000 členů by měl Junák – český skaut i bez soustavné propagace a přítomnosti hnutí ve veřejném prostoru a médiích. Vskutku, „skautské ideály spojují svět“, jak zní slova mezinárodního skautského signálu. Jenže co když se o těch ideálech člověk nedozví? 

Když jsem pár měsíců po revoluci začínala se skautem jako světluška, platila u nás na Děčínsku slova písně „nikdo nemá zdání, co je to skautování“ verbatim. Sojka, Racek, Marabu a pár dalších sice vědělo, ale probojovat se k nim nadšenci vedenými průkopnickými družinkami, kde se přezdívky losovaly (!) a táborový oheň se zažehával „zapíkem“ (!!), nebylo snadné…

Skauting není folklorní kratochvíle z minulého století

Omluvte nostalgii, kterou ve mně, ostatně jako asi v každém ze „starších“ účastníků slavnostní premiéry v okrojované, ošátkované Lucerně, vyvolal hodinový dokumentární snímek Olgy Malířové Špátové, pro jehož název si režisérka vypůjčila obsažné a výstižné heslo zakladatele tuzemského skautingu A. B. Svojsíka Jednou skautem, navždy skautem. Ukazuje v něm současný skautský život po klubovnách a táborech, aby bylo jasné, že skauting není folklorní kratochvíle z minulého století, ale celospolečensky i individuálně blahodárný nástroj všestranného rozvoje. Film dobře postihl návaznost nejmladší generace na tu starší, totalitami těžce zkoušenou a zosobněnou nedávno zemřelými junáckými legendami Jiřím Stránským a Jiřím Navrátilem.

Ku zlepšení stavu české společnosti

„Když vidím, v jakém je česká společnost stavu, vím, že skautské ideály, jako je pravdomluvnost, věrnost, mravnost, jsou důležitější než kdy dřív,“ pronesla před projekcí prvního českého skautského snímku (uvidíte ho v úterý 15. října ve 20.55 a o den později v 17.15 na ČT2) režisérka Olga alias sestra Gali, která mimochodem natáčela i poslední týdny života Karla Gotta.

Klubovny nepraskají ve švech jen díky výtečnému skautskému marketingu a novým skautským knihám i výstavám; lidi prostě cítí potřebu vrátit se k morálním hodnotám. Ta úměra je přímá: Čím více skautů, tím lepší národ.

Na táboře. Při natáčení dokumentu Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem. Na táboře. Při natáčení dokumentu Olgy Malířové Špátové Jednou skautem, navždy skautem.Foto Magdalena Zindulková
Česko bez prezidenta?

Miloš Zeman je v nemocnici a detaily o jeho zdravotním stavu zůstávají tajné. I přes to vydala ÚVN informaci, že prezident není schopen vykonávat pracovní povinnosti.

Indispozice hlavy státu může ztížit povolební vyjednávání a formování nové sněmovny a vlády. Navíc se ukazuje, že prezidentovo okolí nejedná čestně a vyvstává podezření, že kancléř Mynář a lidé okolo něj porušili zákon.

Co se stane když prezident nemůže vládnout? Jsou oprávněné důvody pro zbavení Zemana funkce? Jak se k prezidentovi chová jeho okolí?


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější