nahoru
Premium Komentáře

Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2

Bohumil Pečinka 18. září 2019 • 10:10
Na co myslel státní zástupce Šaroch (vlevo), když žádal Parlament o zbavení imunity Andreje Babiše?
Na co myslel státní zástupce Šaroch (vlevo), když žádal Parlament o zbavení imunity Andreje Babiše?
• foto: 
ČTK

Poprvé vstoupili státní zástupci do vysoké politiky v létě 2013, když vtrhli na Úřad vlády ČR, přepsali politickou mapu a otevřeli dveře nástupu Andreje Babiše. Později jej už jako premiéra nechali trestně stíhat a čtyři roky nato mu vzkazují: Sorry, Andreji, vše odpuštěno. Tohle by jim nemělo projít, ať už bude Babiš osvobozen, nebo obžalován.

Krátce po zveřejnění tiskové zprávy ke kauze Čapí hnízdo se v médiích ozval názorový chór: nesmíme zpochybňovat rozhodnutí státních zástupců Šarocha a Erazíma, jinak nejsme demokraté. Vyšetřování premiéra skončilo, už o tom nemluvte, ať je konečně klid na práci.

Profesní odpovědnost

Platí pravý opak: výsledky práce pánů Šarocha a Erazíma musí být podrobeny té největší kritice bez ohledu na to, jestli se kauza Čapí hnízdo nakonec vyvine ve prospěch, nebo v neprospěch Andreje Babiše. Platí: v obou případech totiž odvedli mizernou práci, kterou alibisticky kryli 23 tisíci stran vyšetřovacího spisu.

Polemika o způsobu vedení jedné kauzy by měla být také debatou o profesní odpovědnosti státních zástupců, jimž lidé dávají do rukou obrovskou moc v podobě stíhání a návrhů na vazební věznění. Když se ještě v přípravném řízení ukáže, že jejich konstrukce jsou nesmyslné, musí nést nějakou odpovědnost. Jinak je to nová Státní bezpečnost a není důvod, proč si ji v této podobě vydržovat z peněz daňových poplatníků.

Anebo ještě jinak: má tato profesní skupina dostat ještě větší míru nezávislosti, jak za to bojují různí aktivisté?

Neumětelové

Pokud máme věřit tiskové zprávě vedoucího městského státního zástupce Erazíma, tak „vysunutí“ Farmy Čapí hnízdo z holdingu Agrofert, získání evropské dotace pro malý a střední podnik a následné „zasunutí“ zpět do Agrofertu bylo v souladu se zákony.

To si otázku o propojení obou firem státní zástupce Šaroch a jeho nadřízený Erazím nepoložili hned na počátku vyšetřování? O důvod víc, že oni jsou těmi „pány“ nad trestním řízením, jak se rádi někteří žalobci titulují.


Více o Kauze Čapí hnízdo si přečtěte v tištěném Reflexu >>>


Položila si stejnou otázku i dohledová státní zástupkyně Lenka Bradáčová, která podvakrát kontrolovala průběh trestního řízení proti Babišovi a spol. a veřejnost ujistila, že je všechno v nejlepším pořádku, jen se všechno časově vleče?

Přitom Čapí hnízdo není žádný složitý případ na úrovni podvodů v americkém Enronu. Evropská unie přidělila dotaci padesát miliónů korun určenou pro malé a střední podniky. Klíčová tedy je odpověď na otázku, jestli existovala provázanost obou firem a úmysl obejít zákon. Kdyby si to pánové Šaroch a Erazím před lety nemysleli, zřejmě by nežádali Poslaneckou sněmovnu, aby podvakrát zbavila poslanecké imunity ministra financí a později i premiéra Andreje Babiše.

Stíhat, stíhat, stíhat

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější