nahoru

Úplná nezávislost justice: Iluze, pomýlenost či jen hezký čapí sen?

Petr Pešek 16. září 2019 • 16:30
Andrej Babiš - ilustrační snímek
Andrej Babiš - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Jestli existuje spravedlnost, trestní stíhání bude zastaveno, zaprorokoval si už počátkem září Andrej Babiš. Anebo řečeno zlým jazykem sportovní hantýrky: šel štěstíčku naproti. Stopka ve stíhání dotačních optimalizátorů v případu Čapí hnízdo – včetně premiéra – z pochopitelných důvodů vyvolala řadu pochyb a otázek. Ať už vzhledem ke změně názoru dozorujícího žalobce či způsobem a obsahem rozhodnutí. A stala se i vítanou příležitostí k debatě o nezávislosti justice.

Předně, pokud zůstaneme u sportovní terminologie, jde o vykolíkování hřiště. V širším smyslu je justice chápána jako společenství všech vykonavatelů spravedlnosti – tedy soudů, státních zástupců, případně i policistů. V tom užším jde jen o muže a ženy v talárech. Toto ale Andreje Babiše trápit nemusí. Pokud pražský verdikt přežije i přezkum nejvyššího státního zástupce, nebude se nakonec muset k soudu obtěžovat. A obávat se, že by mu už v případě prvoinstančního odsouzení – pokud by ta jeho spravedlnost na chvíli přestala dávat pozor – nakonec přeci jen prchli z vlády koaliční soupeři z ČSSD, jak hrozilo nebo se alespoň nevylučovalo.

Andreje Babiše i další z obviněných pochopitelně zajímá hlavně výsledek, který pro ně nyní vypadá nadmíru výtečně. I kdyby se čistě teoreticky karta obrátila, mohou od nynějška tvrdit, že byli „osvobozeni“, takže je to celé nějak „podivné“. Ostatní – a nejen premiérovy odpůrce – ale trápí i takové malichernosti, zda justice je skutečně nezávislá a nakolik autonomní by měla být soustava státních zástupců. Zvlášť v době, kdy tu je na stole novela zákona, která má jejich postavení upravit.

„To je právě to neštěstí,“ zalamentovala si v nedělních Otázkách Václava Moravce někdejší senátorka a bývalá místopředsedkyně Ústavního a předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová. „V momentě, kdy je stíhán premiér, který má své příznivce a odpůrce, ať rozhodnete jakkoliv, tak jste pro část veřejnosti buď hrdina, že jdete proti premiérovi, nebo zbabělec, že to trestní stíhání zastavujete.“ A decentně dodala, že důvod k posílení víry lidí v právní stát „to rozhodně není“.

Nejde přitom ani tak o výsledek, možná se kolem Čapího hnízda při vlastnickém kličkování kvůli získání dotací nic protizákonného opravdu nestalo. Anebo stalo. Ale to se v případě, že kauza u soudu neskončí, už nedozvíme. Protože „minimálně tu jsou jistá podezření“, jak podotkla Eliška Wagnerová. A čtyři roky, kdy trvalo přemýšlení o tom, zda Čapí hnízdo bylo či nebylo malým či středním podnikem, a tudíž mělo či nemělo nárok na dotace, vcelku pochopitelně označila za „neuvěřitelné“. Což je pochopitelné.

Jde teď o to, co kauza udělala s důvěrou ve spravedlnost – tedy tu skutečnou, nikoliv jen premiérskou – jako takovou. „Celkově se mi zdá, že úroveň justice se zlepšuje,“ nabídl ve zmíněné debatě ČT optimističtější pohled prezident Unie státních zástupců Jan Lata. Ani u něj to ale není optimismus stoprocentní: „Doufejme, že (právo) bude ještě předvídatelnější a vymahatelnější.“ Jen pro pořádek, toto se netýkalo Čapího hnízda, ale obecné debaty o justici.

Pro Andreje Babiše je to každopádně nová, veselejší situace. Už není obviněný, trestně stíhaný ani téměř obžalovaný. Teď může svým ovečkám vyprávět příběh o pranýřovaném politikovi a pasovat se do role „poškozeného“. A při troše fantazie i přidat příběh o zlomyslných českých úřadech a lstivém Bruselu, kteří mu nejdřív svorně dotace na Čapí hnízdo přikleply, aby ho za ni později mohli popotahovat.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější