nahoru
Premium Analýza

Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?

Bohumil Pečinka 18. června 2019 • 12:00
Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
foto: Pavel Beneš

Pár dní před největší protivládní demonstrací za posledních třicet let je v protibabišovské části české společnosti cítit optimismus. Jak ovšem víme z Milana Kundery, optimismus je opiem lidstva a my bychom se na celou situaci měli dívat realistickýma očima.

Hlavní dělicí linie české politiky jde mezi pro- a protibabišovským světem. Na jedné straně ANO, SPD a KSČM, na straně druhé ODS, piráti, KDU-ČSL a TOP 09/STAN. Kdo chce být ve středu mezi oběma světy, nejspíš propadne, protože mezi nimi žádný most není. Na to brzy přijde i Klaus mladší se svou Trikolorou, i když je pravděpodobné, že i on si už ­vybral.

Předčasné volby

Ať už přijde na Letnou sto, sto padesát, nebo dvě stě tisíc lidí, je to velké gesto, které pro momentální rozložení politických sil moc neznamená. Pozice Andreje Babiše to rozhodně neposílí. Stalin by však řekl, že není důležité, kdo jak hlasuje (demonstruje), ale kdo sčítá hlasy v Poslanecké sněmovně, a hlavně: kdo sedí na Pražském hradě. Trumfy dočasně drží stále Babiš.

I kdyby při hlasování o nedůvěře vládě došlo k zázraku a našel se 101 hrdina, prezident by znovu pověřil Babiše sestavením další a – v případě neúspěchu – ještě další vlády. Být opozicí, radil bych si s tím odvoláváním vlád nezahrávat.

Tři pády tří vlád po sobě jsou podle Ústavy České republiky nejrychlejším způsobem, jak vyhlásit předčasné volby.

I kdyby na Letnou dorazilo půl miliónu lidí, podzimní předčasné volby by rozhodně nebyly jednoznačnou záležitostí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější