Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se zodpovědnými občany, budou přicházet další a další Babišové | Reflex.cz
nahoru

Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se zodpovědnými občany, budou přicházet další a další Babišové

Dana Karásková5. června 2019 • 17:20
Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se zodpovědnými občany, budou přicházet další a další Babišové
foto: Zbyněk Pecák

Jako všichni ti, kteří byli včera demonstrovat na Václavském náměstí, a spousta dalších, jsem hluboce znepokojena tím, v jakém stavu se nachází demokracie v naší zemi. Zároveň jsem si ale uvědomila, že vše má daleko hlubší kořeny a týká se nás to opravdu osobně, alespoň těch, kteří prožili komunismus v České republice. Vnímám Andreje Babiše jako obrovské zrcadlo nastavené naší společnosti a v něm vidím, jak jsme si 20 let nalhávali, že komunismus skončil a žijeme ve standardní demokracii. Nežijeme.

V roce 1989 se naši komunisté jen tak nenápadně a bez jakýchkoliv postihů zařadili do nového systému a zbytek lidí začal předstírat, že nikdy neměl s komunismem nic společného. Najednou zmizeli všichni ti kariérní komunisté, agenti, udavači a kolaboranti. V nás všech je ale komunismus hluboce zažitý, ta pokřivená morálka, přetvařování, vysoká tolerance k rozkrádání obecního majetku a neochota veřejně a pevně vyjádřit svůj názor. Pokud máme svoje chaty a zahrádky a dost jídla, morálka a čest nás zas tak moc nezajímá.

Největší protest od roku 1989. Proti Babišovi a Benešové demonstrovalo 120 tisíc lidí

Během těch dvaceti let jsme dostali spoustu příležitostí ukázat, že jsme občané svobodného demokratického státu a že jsme se s komunismem v nás vypořádali. Mlčeli jsme a dál jezdili na svoje chaty.

Ukliďme si tu špínu v sobě sami

Těžko jsme mohli změnit ten komunistický kousek v nás, když si ani nepřipustíme, že někde hluboko v nás stále je. Přijde nám normální tu a tam si přilepšit z obecního, využívat systém a jeho sociální podporu, i když nám to nepřísluší, obcházet zákony a mlčet, i když víme, že „autorita“ lže nebo podvádí.

Naprosto chápu sympatie části společnosti k panu Babišovi, který je naprostým zosobněním vší té komunistické špíny, vždyť on tuhle naši pokřivenou, temnou stránku legitimizuje, je přeci premiérem naší republiky. A zaslouží si obdiv, protože v tom kradení a lhaní je opravdu mistr, zbohatnul a je úspěšný. Mysli, ve které je zakořeněná myšlenka, že účel světí prostředky, musí připadat naprosto dokonalý. Myslím, že musel přijít, abychom si konečně uvědomili, že každý z nás by měl nahlédnout sám do sebe a zodpovědět si otázku, jestli je opravdu jiný, jestli v něm stále někde ten kousek komunismu není.

Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se opravdu zodpovědnými a svobodnými občany, budou přicházet další a další Babišové a jejich lekce, které nám i státu uštědří, budou čím dál tím tvrdší. Modlím se za to, abychom našli odvahu změnit naše postkomunistické myšlení a nenechali všechnu tu práci na našich dětech. Je to naše špína, kterou bychom si měli uklidit sami.

Na video z páté a zatím největší protivládní demonstrace se podívejte zde:

Záběry z páté protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kde se sešlo až 120 tisíc lidíVIDEO Martin Bartkovský

Promarněné roky s Babišem: Politika se neustále zabývá jeho privátními problémy a…
Měnová reforma 1953: Jak komunisté zlikvidovali vyšší střední třídu, živnostníky i …

Dana KaráskováMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější