nahoru

Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se zodpovědnými občany, budou přicházet další a další Babišové

Dana Karásková 5. června 2019 • 17:20
Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se zodpovědnými občany, budou přicházet další a další Babišové
foto: Zbyněk Pecák

Jako všichni ti, kteří byli včera demonstrovat na Václavském náměstí, a spousta dalších, jsem hluboce znepokojena tím, v jakém stavu se nachází demokracie v naší zemi. Zároveň jsem si ale uvědomila, že vše má daleko hlubší kořeny a týká se nás to opravdu osobně, alespoň těch, kteří prožili komunismus v České republice. Vnímám Andreje Babiše jako obrovské zrcadlo nastavené naší společnosti a v něm vidím, jak jsme si 20 let nalhávali, že komunismus skončil a žijeme ve standardní demokracii. Nežijeme.

V roce 1989 se naši komunisté jen tak nenápadně a bez jakýchkoliv postihů zařadili do nového systému a zbytek lidí začal předstírat, že nikdy neměl s komunismem nic společného. Najednou zmizeli všichni ti kariérní komunisté, agenti, udavači a kolaboranti. V nás všech je ale komunismus hluboce zažitý, ta pokřivená morálka, přetvařování, vysoká tolerance k rozkrádání obecního majetku a neochota veřejně a pevně vyjádřit svůj názor. Pokud máme svoje chaty a zahrádky a dost jídla, morálka a čest nás zas tak moc nezajímá.

Během těch dvaceti let jsme dostali spoustu příležitostí ukázat, že jsme občané svobodného demokratického státu a že jsme se s komunismem v nás vypořádali. Mlčeli jsme a dál jezdili na svoje chaty.

Ukliďme si tu špínu v sobě sami

Těžko jsme mohli změnit ten komunistický kousek v nás, když si ani nepřipustíme, že někde hluboko v nás stále je. Přijde nám normální tu a tam si přilepšit z obecního, využívat systém a jeho sociální podporu, i když nám to nepřísluší, obcházet zákony a mlčet, i když víme, že „autorita“ lže nebo podvádí.

Naprosto chápu sympatie části společnosti k panu Babišovi, který je naprostým zosobněním vší té komunistické špíny, vždyť on tuhle naši pokřivenou, temnou stránku legitimizuje, je přeci premiérem naší republiky. A zaslouží si obdiv, protože v tom kradení a lhaní je opravdu mistr, zbohatnul a je úspěšný. Mysli, ve které je zakořeněná myšlenka, že účel světí prostředky, musí připadat naprosto dokonalý. Myslím, že musel přijít, abychom si konečně uvědomili, že každý z nás by měl nahlédnout sám do sebe a zodpovědět si otázku, jestli je opravdu jiný, jestli v něm stále někde ten kousek komunismu není.

Dokud nezměníme sami sebe a nestaneme se opravdu zodpovědnými a svobodnými občany, budou přicházet další a další Babišové a jejich lekce, které nám i státu uštědří, budou čím dál tím tvrdší. Modlím se za to, abychom našli odvahu změnit naše postkomunistické myšlení a nenechali všechnu tu práci na našich dětech. Je to naše špína, kterou bychom si měli uklidit sami.

Na video z páté a zatím největší protivládní demonstrace se podívejte zde:

Video se připravuje ...
Záběry z páté protivládní demonstrace na Václavském náměstí, kde se sešlo až 120 tisíc lidíVIDEO Martin Bartkovský

Dana Karásková
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější