Jak letošní sněhová nadílka změnila zásoby vody v Česku? Někde může být ještě horší sucho než loni | Reflex.cz
nahoru

Jak letošní sněhová nadílka změnila zásoby vody v Česku? Někde může být ještě horší sucho než loni

PETR HAVEL22. března 2019 • 17:02
Sucho přijde, ale nemuselo by být tak velké jako v roce 2018
Sucho přijde, ale nemuselo by být tak velké jako v roce 2018
• foto: 
Foto: ara

Zatímco vody v přehradách je dostatek až nadbytek a toky řek a potoků jsou s ohledem na jarní období v normálu, ve značné části zemědělské krajiny, tedy na polích, už nyní voda chybí. A to přesto, že letošní, na tuzemské poměry v poslední době nebývalá sněhová nadílka, zásoby vody na našem území skutečně částečně doplnila. Především ale na horách.

I tak se ale zdá, že letošní rok tak suchý jako ten loňský nebude, i když se dosavadní prognózy velmi rozcházejí a mění. V únoru například zveřejnili britští vědci prognózu, podle níž by měl být letošek ještě sušší než předchozí rok, v březnu jiní – také ale britští – vědci ze společnosti GavsWeatherVids uvedli, že letošní červen bude zřejmě teplotně podprůměrný až průměrný a rok 2018 srážkově mírně nadnormální.

Není tak předpověď jako předpověď, stejně tak ale není sucho jako sucho, a jde o to, o kterém kdo mluví. Hydrologové totiž rozeznávají agronomické a meteorologické sucho (a také ještě sociální, kdy už není ani voda pro pitné účely), přičemž – velmi zhruba řečeno – se agronomické sucho týká spíše zemědělců a vody v půdě, zatímco hydrologické se týká povodí a vody v řekách.

Rozdíly jsou přitom značné. Podle informačního portálu HAMR byl ve srovnatelném období (poslední zveřejněná data za 9. týden letošního roku) z hlediska hydrologického sucha na více než 83 procentech ČR normální stav a mimořádné sucho bylo jen na několika procentech území. Z pohledu agronomického sucha bylo však ve stejném období výrazné, extrémní nebo alespoň mírné sucho na více než 56 procentech území ČR a normální stav jen na 42 procentech území.

Herečka Lana Woodová byla sex symbolem i slavnou Bond girl, dnes žije jako bezdomovkyně

Zemědělci mají největší problém

Z uvedených údajů je nicméně zřejmé, že i letos mohou čekat problémy hlavně zemědělce. Situace je o to závažnější, že mezi oblasti, kde jsou už nyní problémy s nedostatkem vody v půdě, patří druhdy úrodné Polabí a částečně i východní Čechy, což je také významná zemědělská oblast. Jižní Morava je nedostatkem vody známá už více let.

Není přitom podle všeho náhoda, že suchem nejvíce postižené oblasti jsou regiony s intenzivní zemědělskou produkcí, odvodněné a také odlesněné. Jsou to přitom právě lesy, které v krajině vodu zadržují a které také krajinu ochlazují, na což poukázalo tento týden Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů ČR (SVOL), vybaveno navíc řadou dat od vědců a výzkumníků.

Trápí vás vedra v Česku? Podívejte se, jak vypadá skutečná ruská zima a třeba vás to …

Odlesnění bude problém

A bude to s velkou pravděpodobností také nucené odlesnění značné části naší země kvůli loňské kůrovcové kalamitě, které promluví do bilance vody v krajině v roce 2019. Podle SVOL bylo kvůli kůrovci vytěženo až 100 000 hektarů lesa, a pokud se tyto plochy nezalesní, bude to na letošní vodní bilanci jistě znát.

I pokud bychom tak věřili poslední prognóze GavsWeatherVid, že pršet bude letos více než loni, nemusí to nutně znamenat pro zemědělce lepší podmínky k podnikání, minimálně v některých oblastech. Plošně ale o něco lepší situace se zdroji především povrchových a někde i podzemních vod oproti loňsku bude.

V jak velké míře, to záleží hodně na počasí, ale nemálo i na nás.

Unikátní fotografie ze Severní Koreje: Jak funguje v totalitní zemi zemědělství
Světový den vody otevře muzea, vodní elektrárny i čistírny. Nechte si udělat rozbor vody

PETR HAVEL


Klíčová slova: sucho, voda, Česko, lesy, kůrovec


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne
PREMIUM X Nejmladší z „chvilkařů“: Kdo je Kryštof Zapletal, jeden z hlavních organizátorů demonstrace na Letné?
PREMIUM X Vztyčení majáku: Památník Tomáše Bati ve Zlíně se znovu probudil k životu
PREMIUM X Nezbytná sada demonstranta: Vyjádřete nesouhlas s Babišem originálními plakáty od Reflexu!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější