ČSSD versus ANO: Otcové vládních úspěchů se nám už představili, k nezdarům se nikdo nehlásí | Reflex.cz
nahoru

ČSSD versus ANO: Otcové vládních úspěchů se nám už představili, k nezdarům se nikdo nehlásí

Jiří Štefek4. března 2019 • 06:00
Andrej Babiš a Jan Hamáček.
Andrej Babiš a Jan Hamáček.
• foto: 
Blesk

Na sjezdu ČSSD se událo mnoho věcí. Vystoupili na něm například oranžoví ministři a plénu a zprostředkovaně i široké veřejnosti oznámili, co všechno se jim ve vládě povedlo a komu se díky nim daří lépe. Takřka obratem na to reagoval premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš a soptil, že všechny úspěchy vlády zařídilo jen hnutí ANO. A že ministři z ČSSD by měli spíš šetřit.

Nejen v české politice už je takovým pravidlem, že k úspěchům se hlásí kdekdo, ale neúspěch zůstává sirotkem. V minulých letech to Andrej Babiš dotáhl k dokonalosti v tom smyslu, že si přivlastnil úspěchy úplně všechny a úplně všech. A to i takové, na kterých prokazatelně žádnou zásluhu neměl. Navíc si připravil takové hezké univerzální povídání, ve kterém semlel páté přes deváté, od Kalouska až po urputnou snahu všech okolo dostat ho z politiky. No a věci, které se nepovedly, svedl na své koaliční partnery nebo opozici. Většina lidí to nezkoumala a zbaštila mu to i s navijákem.

Když se zcela oprostím od toho, jestli souhlasím s růstem minimální mzdy, zrušením karenční doby či aktuálním růstem starobních penzí, nebo nikoli, pravdou je, že mnohem větší podíl na jejich prosazení má opravdu sociální demokracie. Ona s většinou bodů šla do koaličního vyjednávání, a kdyby jí na ně Babiš nekývl, možná by ani do žádné vlády s ním nevstoupila.

Krysy v ČSSD opouštějí loď, strana ale pořád vypadá jako parta strejců a tet na výletě

Působení ministra zahraničí Tomáše Petříčka je další kapitolou, u jejíhož zrodu stála „změklost“ premiéra Babiše, který si nechal do obsazení vlády mluvit od Miloše Zemana. Načež si nad celou vzniklou situací „umyl ruce“ s tím, že si to má kvůli nejmenování Miroslava Pocheho s hlavou státu vyřídit šéf ČSSD Jan Hamáček.

Závod v tom, kdo dočůrá výš

Dejme tomu, že určitá část českého obyvatelstva je nyní s kroky vlády spokojena. Ale Andrej Babiš se toporně až nemotorně snaží opakovat, že jeho hnutí je tady pro všechny. To je samozřejmě marketingový trik a obrovská lež. Jím vedená vláda přilepšila jen vybraným skupinám lidí. Ostatním nepomohla a naopak je nechala různé legrace platit. Například slevy na jízdném pro seniory a studenty. Živnostníky stát buzeruje skrze EET, svatebčané museli finančákům hlásit, kolik lidí a kam si pozvali na svatbu, finanční správa zajišťovacími příkazy zničila několik nevinných firem.

JXD: Pane Duko, odmítat sex s dětmi není hysterie!
Jiří X. Doležal 1. března 2019 • 18:54

JXD: Pane Duko, odmítat sex s dětmi není hysterie!

Pak tu máme řadu neúspěchů jako kolabující a rozsekanou dálniční síť, ministryni průmyslu, která blouzní o tom, že za drahá mobilní data mohou sami klienti, nebo rozpočet, který se začíná propadat do deficitu už na začátku roku. Vše korunoval zákon o zdanění náhrad za nevydaný církevní majetek, do něhož se vláda z velké části nechala uvrtat komunisty a který nedávno Senát drtivou většinou smetl ze stolu.

Podtrženo a sečteno, otcové dnešních úspěchů se nám už představili a řečeno klukovskou terminologií závodí, kdo dočůrá výš. Jenže pod snaživě udržovanou slupkou všeobecných úspěchů českého hospodářství už se rýsuje i řada boláků a neúspěchů. Brzy se začne hrát o to, komu tento pomyslný černý Petr zůstane v ruce a kdo si to takříkajíc vyžere.

Zeman kdysi pozval do Česka přes 4 000 islámských migrantů. V čem je dnes ministr…
V Praze máme třetí nejlepší burgery v Evropě. Kam na ně zajít?
Darina Křivánková 1. března 2019 • 16:03

V Praze máme třetí nejlepší burgery v Evropě. Kam na ně zajít?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější