Z Venezuely utekly miliony lidí, na bankovkách ubylo pět nul, země se rozkládá | Reflex.cz
nahoru

Z Venezuely utekly miliony lidí, na bankovkách ubylo pět nul, země se rozkládá

Pavel Novotný, Info.cz24. ledna 2019 • 16:50
Pohřeb venezuelského opozičního politika Fernanda Albána, který za záhadných okolností zemřel loni v říjnu
Pohřeb venezuelského opozičního politika Fernanda Albána, který za záhadných okolností zemřel loni v říjnu
• foto: 
Reuters

Hlad, krvavé střety v ulicích, nekonečné výpadky elektřiny, fatální nedostatek léků, vynucený konec dotací na pohonné hmoty. Rekordní inflace, kvůli které dnes vláda škrtla u měny pět nul. Více než dva miliony Venezuelanů v emigraci. Socialistická, místy spíše komunistická vláda autoritářského venezuelského prezidenta Nicoláse Madura dovedla kdysi bohatý stát k naprostému ekonomickému i společenskému rozkladu.

Z Venezuely, země s největšími prokázanými zásobami ropy na světě denně utíkají denně až tisíce lidí k latinskoamerickým sousedům s rozumnější vládou. Ti přestávají uprchlíky zvládat a jejich úřady proto zpřísnily požadavky pro vstup na svá území.

Násilí se přeneslo do brazilských ulic

Venezuelané, kteří nemohou odletět do USA nebo vzdálenějších latinskoamerických zemí, odcházejí k sousedům do Brazílie a Kolumbie, odkud pak někteří pokračují do Ekvádoru a Peru. Od nástupu venezuelských socialistických vlád v roce 1999 odešlo ze země zřejmě až 2,3 milionu lidí, tedy zhruba sedm procent obyvatel.

Migrační vlna vyvolala v regionu značné napětí. V brazilském městě Pacaraima došlo o víkendu ke srážkám mezi místními obyvateli a venezuelskými uprchlíky. Střety vyvolala nepotvrzená informace, podle které běženci okradli, zbili a pobodali jednoho ze zdejších obchodníků. Lidé házeli po Venezuelanech kameny, napadli jejich tábor, kde zapalovali prozatímní obydlí, a na ulicích ničili vozy s cizími značkami. Brazilské úřady do města povolaly dalších šest desítek vojáků a zvažují uzavření hranice. Jen přes Pacaraima prošlo za posledního půl druhého roku do Brazílie na 50 tisíc Venezuelanů.

Další odpovědi na základní otázky ohledně venezuelské krize se dočtete v článku na webu INFO.CZ >>>

Důležité: Soudní moc musí zůstat nezávislá. Všem Mynářům a Zemanům navzdory
Jeho lid trpí hladem, sám si dopřává opulentní žranici. Diktátor Venezuely Maduro je…

Pavel Novotný, Info.cz
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější