Karel Steigerwald: Brusel nás z toho nevyseká, Babiše si musíme vyřešit sami | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Brusel nás z toho nevyseká, Babiše si musíme vyřešit sami

Karel Steigerwald11. ledna 2019 • 15:06
Andrej Babiš a jeho Čapí hnízdo
Andrej Babiš a jeho Čapí hnízdo
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Naše zraky jsou upřeny k Bruselu, odkud přijíždí švadrona komisařů, kontrolorů, vyhledavačů či jak to nazvat, aby si posvítila na Čapí hnízdo. Víra, kterou do ní Češi vkládají, proměňuje tuto švadronu v jakési blanické rytíře. Jde totiž do tuhého, zemi je velmi zle. V čele vlády je možná podvodník, který ukradl padesát milionů. Češi si s tím nevědí rady, spor je může už brzy všechny udusit. Očekává se, že problém Babiš a Čapí hnízdo za nás rozlousknou bruselští odborníci a nastolí v Čechách zase jasno a vládu zákona, protože domácí úřady už dlouho okolkují a rozhodnutí odkládají. Jsou ale taková očekávání realistická?

Není to poprvé, kdy se naše naděje upínají k cizině. Tam sídlí rozum, který za nás mnohokrát rozhodl a teď prý zas rozhodne. My k tomu rozumu jezdíme s prosíkem, vysvětlujeme tam, hájíme se a žalujeme. Někdy se tam sami vecpeme, jindy nás tam násilím naženou. Někdy rozhodnou bez nás, viz Mnichov nebo Moskva. K bruselským komisařům se cpát nemusíme ani u nich prosit. Lítají jim v tom jejich peníze, proto přijeli.

Odvaha rozhodovat – vzácné a nedostatkové zboží

Ať rozhodnou tak, či jinak je to veliká hanba pro Českou republiku. Každou chvíli jsme směrem do ciziny nabubřelí, radíme blbým Britům nebo doporučujeme americkým prezidentům, jak se polepšit, ale sami si nejsme schopní uspořádat své vlastní záležitosti. Brusele, raď! My sami neumíme rozpoznat, jestli náš premiér, nedostižný skoro jako bůh, ukradl nebo neukradl padesát milionů. Kauzy Čapí hnízdo se všichni bojí, nebo se bojí přímo Babiše. Tak Čapí hnízdo zbaběle strkají na blanické rytíře z Bruselu, ať rozhodnou za nás.

Jenže takové republiky dlouho nevydrží, které svou samostatnost po kouskách drobí do ciziny, byť spojenecké. Odvaha vládnout a rozhodovat je vzácné zboží, u nás v současné době vyprodané. Ale nevěřte, že Brusel to za vás (za nás) vyřeší. Babiše budeme, milí spoluobčané, muset vyřešit sami, to za nás Brusel nerozmotá. A čím později to uděláme, tím víc to bude bolet.

16 vynálezů: Jak vypadala první podprsenka, kondom nebo ponožky
Česká republika hodlá žalovat Slovensko kvůli Babišovi
Dominik Landsman 3. ledna 2019 • 17:04

Česká republika hodlá žalovat Slovensko kvůli Babišovi
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější