Volná drogová scéna je jako učebnice tržní ekonomie | Reflex.cz
nahoru

Volná drogová scéna je jako učebnice tržní ekonomie

Jiří X. Doležal5. ledna 2019 • 18:18
Marihuana - ceny se liší město od města
Marihuana - ceny se liší město od města
• foto: 
Pixabay

Na můj článek v tištěném Reflexu o pirátském legalizačním zákoně přišla řada nebývale věcných emailů. Ne s nadávkami, ale s konkrétními a věcnými informacemi, které mne překvapily až vyděsily. Myslím, že všichni ekonomičtí plánovači všech EU světa by si měli udělat výlet na volnou drogovou scénu, aby viděli volný trh v praxi.

Tolik rozumných zpětných vazeb nepamatuji. Na můj článek o legalizačním návrhu Pirátů skoro nechodily hejty, ale upřesňující informace, které jsou mimořádně zajímavé, a které by stály za výzkum nějakého ekonoma. Týkají se nabídky a cen drog na volném trhu.

V Praze ne za 250,-

Především - v článku jsem psal, že v Praze již léta stojí někde na ulici nebo v klubu gram šlechtěné marihuany 250 korun. Je to však - jak mi sdělilo opravdu hodně lidí, a mluvili ze zcela čerstvé zkušenosti - dejme tomu „cena proklamovaná“.

Po převážení bez plastového sáčku se ukáže, že si kupec nekoupil gram marihuany, ale takzvané „géčko“, což ve skutečnosti je obvykle 0,8 gramu - když je dealer slušnej. A je to - zase kupeckým slovníkem řečeno - cena obvyklá i hmotnost obvyklá, tak jako všichni nějak vědí, že géčku se sice říká géčko, že je to jako gram, ale samozřejmě to není gram, a nikdo se kvůli tomu na nikoho nezlobí.

Právník Rozehnal: Vrchnost nemusí dodržovat zákon, neboť slouží vyššímu cíli, myslí si…

Ze severní Moravy...

...pak přišlo několik emailů v podstatě výsměšných, ale zároveň trochu teskných. Jejich pisatelé si na jednu stranu tropili posměch z nehorázných cen marihuany v Praze - a zcela trefně konstatovali, že je to výsledek obrovského počtu cizinců a zcela anonymního trhu na otevřené drogové scéně a v řadě klubů. Takže na severní Moravě se prý gram skunku srovnatelného s kvalitou dostupnou v Praze kupuje běžně za sto padesát korun, a když se člověk trochu vyzná, tak za sto.

Kategorie „trochu vyzná“ ovšem už spadá mimo oblast „volná drogová scéna“, takže berme v potaz oněch sto padesát. Takže maloobchodní cena jednoho pytlíku konopí se v rámci jedné země, na vzdálenost necelých čtyři sta kilometrů, tolik liší. Což by byl u jiného typu zboží - snad kromě sexuálních služeb - rozptyl opravdu značný. Pokud by se samozřejmě nejednalo o povánoční výprodeje, které však na drogové scéně nebývají. Druhá polovina dopisů severomoravských čtenářů však už nebyla výsměšná, ale smutná - popravdě konstatovali, že je u nich tak levno proto, že je vcelku bída, a tedy nízká kupní síla, a dražší by se to neprodalo. 

A v severních Čechách...

... je zcela vážně zle. Ve třech městech jsou časy, kdy byla na volné drogové scéně k dostání tráva, dávno pryč - ta už se dá sehnat jen přes známé. Zato tenká lajnička perníku už je za kilo, a sežene se za pět minut. 

22 netradičních hranic mezi státy
čip 4. ledna 2015 • 11:32

22 netradičních hranic mezi státy

Když se ještě fetovalo rozumně aneb Co ukázala smrtelně nebezpečná droga v Ostravě
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Andrej Babiš vítězí. Zatím... Kdo ale stojí proti babišismu?
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

PREMIUM X Obří laboratoř kreativity umělců, to je Pražské Quadrien­nale, největší světová výstava divadelní scénografie

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější