Zemanovi ekonomičtí zm.. sponzoři | Reflex.cz
nahoru

Zemanovi ekonomičtí zm.. sponzoři

Aleš Rod22. prosince 2018 • 16:30
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
• foto: 
Blesk:Martin Sekanina

To, co prezident Miloš Zeman naznačil ve svém prvním volebním období, stupňuje v tom druhém: Vyřídit si to se všemi, kdo mu z různých důvodů leží v žaludku. Etika, argumenty, nic není třeba – jen když tím populisticky nabije na přikývnutí svým voličům. Jednou z takových skupin jsou, promiňte mi vulgarismus v doslovné citaci pana prezidenta, “ekonomičtí zm*di”. Jenže poslední dny ukazují, že se prezident Zeman svými tvrdými prohlášeními a kritikou hospodářské kriminality střelil do vlastní nohy. A tím nemluvím o podivuhodném angažmá Zemanovy vlády při (pro stát) nevýhodném prodeji Mostecké uhelné společnosti v roce 1999.  

Zatímco si Zeman momentálně hraje na všelidového soudce a na základě svých domněnek, jež mají k sofistikované ekonomické analýze hodně daleko, označuje za největšího nepřítele státu podnikatele, který v tržním prostředí a na své podnikatelské riziko po dekády řídil firmy generující práci desetitisícům lidí (tedy voličů, a bezpochyby těch Zemanových mezi nimi nebylo málo), redaktoři MF Dnes zjistili, že sponzoři politického uskupení „Zemanovců“ jsou vyšetřováni policí pro rozsáhlé daňové podvody. Připomeňme, že právě tato struktura financovala prezidentskou kampaň Miloše Zemana.

Je to závažné obvinění a jeden velký paradox. Pokud se skutečně prokáže, že vyšetřovaní podnikatelé z nejbližšího okolí Zemanových podporovatelů skutečně podváděli na daních, těžko si představit, jakými invektivy by pan prezident označil je – právě TYTO transakce pseudopodnikatelů totiž okrádají voliče o prostředky na starobní důchody, nemocenské, peněžitou pomoc v mateřství, sociální dávky a další výdaje veřejných financí.

Podnik přežil války i komunismus. Nepřežil dotace. Zpověď podnikatele, kterého dohnaly…

Kdo je a kdo není ekonomický zm*d

Jedna věc je, že se vám nemusí líbit, že podnikatel generuje zisk (sic!) a ten si chce legitimně užít. Druhá věc by ovšem byla opírat své zvolení o špinavé peníze, vygenerované tzv. kolotočovými podvody, tedy fiktivními ekonomickými transakcemi, jejichž účelem není zaměstnávat lidi nebo uspokojovat spotřebitele, ale okrádat stát na dani z přidané hodnoty.

Tuto kauzu se vyplatí sledovat. Stejně jako to, zda se k ní prezident vyjádří a zda třeba příští rok na Hradě ocení některé vyšetřovatele hospodářské kriminality státním vyznamenáním, aby dokázal, že mu na potírání skutečných ekonomických zm*dů opravdu záleží.

Autor je ekonom a vysokoškolský pedagog.

První porevoluční vláda: Čalfa, Komárek, Delong a další. Víte, co dělali ministři po…
Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu
Jakub Smutný 4. listopadu 2018 • 12:18

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu

Aleš RodVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější