Evropa má starší civilizaci, než si myslíme. A není křesťanská | Reflex.cz
nahoru

Evropa má starší civilizaci, než si myslíme. A není křesťanská

Jiří X. Doležal2. listopadu 2018 • 11:30
Kilt, sukně, je součást skotského národního kroje - a písmo znali ve Skotsku už ve 3. století...
Kilt, sukně, je součást skotského národního kroje - a písmo znali ve Skotsku už ve 3. století...
• foto: 
archiv

Moderní archeologie ukazuje čím dál přesvědčivěji, že naše bludy o křesťanské kultuře jako počátečním kameni naší civilizace jsou historický propagandistický nesmysl. Naše evropská kultura se vším všudy je mnohem starší, jen jsme na to zapomněli a v posvátné úctě vzhlížíme jak k Egypťanům, tak k Vatikánu. Omylem.

Za vznik nějaké „lepší“, vyšší, pokročilejší civilizace se obligátně považuje ten moment, kdy vzniklo v té civilizaci písmo – nebo do ní bylo přineseno. Nejlépe křesťanskými mnichy jako k nám, kde ho vytvořili jistí lingvisté jménem Cyril a Metoděj. Evropské písmo je ale mnohem starší.

Nejdřív psali Číňané

Písmo je v nejstarších kulturách naší planety až děsivě staré – ovšem nikoliv v Evropě. Cosi jako písmo – možná protopísmo, ale možná jen nějaké čárky, jak si pastevec označoval, kolik má v ohradě koz – bylo nalezeno v Džia-chu (Jiahu) v provincii Che-nan v Číně a je datováno do 7. tisíciletí před Kristem. A jsou to popsané – poryté – želví krunýře. Ale jde jen o hypotézu. To písmo, o kterém víme „na tuty“, že jde o písmo, pochází také z Číny a jsou to hieroglyfy na věšteckých kostkách Džia-ku-wen (Jiaguwen) z 2. tisíciletí před Kristem.

Karel Steigerwald: Janeček ničil konkurenty Agrofertu, teď prchá suchou cestou. Piráti,…

I v Evropě nacházíme velmi stará písma: v Rumunsku bylo nalezeno dunajské písmo kultury Vinča a nálezy jsou datované do 6. tisíciletí před Kristem. Analýzou se však zjistilo, že písmo, které má asi 230 znaků (zatím rozeznaných) není evropské. Podobné (tvarem i zářezy) jsou znaky Urucké kultury v Mezopotámii.

V Urúku, kde působila sexuální pracovnice Šamchata, byl tím písmem napsán Epos o Gilgamešovi, nejstarší kniha našeho civilizačního okruhu, a rumunské písmo je jen převezený vynález z Předního východu. Jinak se donedávna zdálo, že naši kulturu a písmo vytvořili křesťané. Na linii etruské písmo – řecké písmo – stará latinka. A s obdivem vzhlížíme jak k čínským znakům, tak k egyptským hieroglyfům.

A taky Britové...

Nejnovější archeologické výzkumy ve Velké Británii však ukázaly, že obvyklý blud – evropská kultura, potažmo evropské písmo, rovná se antika a následně křesťanství – je zbožným přáním. Nové vykopávky odhalily, že na britských ostrovech existovalo písmo již někdy ve třetím čtvrtém století našeho letopočtu a že nebylo ani v nejmenším odvozené od písma antického či od kultury šířené křesťany.

Zeman není velký státník, ale provinční žvanil. Svými móresy kazí 100. výročí…

Etnikum zvané „malovaní lidé“ žijící na britských ostrovech ve třetím a čtvrtém století se jmenuje jednak podle obrázků, které kreslili na skály, a také podle obrázků, které si tetovali na tělo. Proto jsou mi sympatičtí. Oxfordská univerzita publikovala nový objev svého archeologa Gordona Noble. Ve Skotsku našli kost – archeologický nález kultury malovaných lidí – ze třetího století našeho letopočtu, která je popsaná zatím nesrozumitelným písmem. Nevíme, co je na ní napsáno, ale to písmo nemá nic společného ani s latinkou, ani s germánskými runami.

Je to samostatně vzniklé jiné písmo než to, které šířila křesťanská kultura, a nález ukazuje, že Evropa nebyla civilizací jedné, křesťanské kultury. Že kulturních kořenů bylo na našem kontinentě víc. A že křesťanství z Říma do zbytku Evropy kulturu sice doneslo, ale za tu cenu, že zničilo původní starší kultury na nově kulturně opanovaném území – jako ty pomalované Skoty.

Křesťanství je ideologie, ne zdroj kultury

Takže máme archeologicky potvrzeno, že křesťanství není nositelem naší kultury, ale že ve své době bylo – i se svými základními znaky, jakým písmo je – normálním expanzivním paradigmatem, který přemohl, vytlačil a k zániku dovedl starší a původnější formy kultury již před jeho příchodem existující v Evropě. Udělalo mi to radost. Je to pěkný důkaz křesťanského milosrdenství a soucitu a Ježíš Kristus by z toho měl jistě radost.

Vážné filmy, jako Toman či Hovory s TGM, české diváky netáhnou. Vítězí komedie Po čem…
Marek Stoniš: Můj Nohavica a Puškinova cena
Marek Stoniš 31. října 2018 • 16:19

Marek Stoniš: Můj Nohavica a Puškinova cena
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Dobytí Měsíce: Kdo stál v pozadí? Geniální mladá ajťačka a Hitlerovi inženýři
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč premiér Babiš přistoupil na vedoucí úlohu prezidenta v politickém systému země
PREMIUM X Karel Steigerwald: Léto horké nebo studené, nikdo nic neví
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...

Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější