nahoru

Prozrazení tajné mise české armády v Afghánistánu je nezodpovědné a hloupé

Viliam Buchert 19. října 2018 • 11:40
Příslušníci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce v Afghanistánu - ilustrační snímek
Příslušníci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce v Afghanistánu - ilustrační snímek
• foto: 
601skss.cz

Lidové noviny se před několika dny pochlubily se svým úlovkem – zveřejnily exkluzivní zprávu, že příslušníci 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z Prostějova „pomstili“ v Afghánistánu smrt tří českých vojáků, kteří zde byli v srpnu zabiti při útoku sebevražedného atentátníka. Čeští vojáci spolupachatele vypátrali, jednoho z nich zabili a dalšího zajali. Jenže zveřejnění informace o tajné operaci je nezodpovědné a svým způsobem nebezpečné.

Speciální síly z Prostějova působily a působí v Afghánistánu již mnoho let. Určité informace se o tom vždy objevovaly (ostatně jednotka je má na svém webu), ale podrobnosti zůstávají utajovány a má to své velmi dobré důvody. Jednak zde vojáci plní náročné bojové úkoly, při kterých se dostávají do přímého střetu nejenom s ozbrojenci, ale nastávají i konfliktní situace s civilisty. Navíc do nevyzpytatelné země se vracejí opakovaně a plní i zpravodajské úkoly. Proto má většina úkolů zůstat v utajení. Ostatně podle některých informací byli čeští speciálové na tajné misi v součinnosti s americkou armádou také v Sýrii a podrobnosti nikdy zveřejněny nebyly.

Je otázkou, zda se teď chtěl někdo „pochlubit“ tím, že čeští vojáci pomstili své kolegy v Afghánistánu. Není asi ani náhoda, že zpráva se objevila v novinách, které patři-nepatří premiérovi Andreji Babišovi. Ať už je to jakkoli, stala se chyba.

Akce speciálních sil, jak je obvyklé ve všech zemích, mají zůstat utajeny (vzorným příklad je v tomto směru Izrael a ten skutečně velmi dobře ví, co činí) a poznatky o nich mají být odtajněny pouze po delší době, nebo když je k tomu zvláštní důvod. Tím bylo například v roce 2011 zabití teroristy Usáma bin Ládina v Pákistánu, které provedly americké speciální síly. Ostatně, prý jim v tom tehdy pomohly i informace českých vojenských zpravodajců.

Aby bylo jasné, o co jde, můžeme to dokumentovat na jedné misi 601. skupiny speciálních sil generála Moravce z let 2008 a 2009, která také proběhla v Afghánistánu. Tehdy provedli naši speciálové na 200 bojových operací. Jakou taktiku použili a kolik například u operací bylo zabito či zajato rebelů (ale i civilistů, tak to ve válce chodí), nebylo zveřejněno. Vždyť mise byla v mnoha směrech utajovaná. Základnu naší jednotky v provincii Uruzgán v centrálním Afghánistánu jsem přesto s fotografem Herbertem Slavíkem navštívil, ale dohoda byla jasná: Vy se podíváte, jak pracujeme, ale žádáme o nezveřejňování podrobností, protože by to mohlo ohrozit bezpečnost vojáků. Srdce novináře u toho sice pláče, ale vyhověli jsme a nepsaná dohoda platí do dnešních dnů. Pokud jde o bezpečnost vojáků, tak podobný požadavek je legitimní a správný. Jen prozradím, že základna se jmenovala Anaconda.

Teď se ale všichni (vojáci, politici i novináři) tváří, že nikdo neví, odkud informace, která se před několika dny objevila v Lidových novinách, unikla. Zveřejnění bylo ale nezodpovědné a hloupé. Kritici působení českých vojáků v cizině se teď mohou ptát: Kdo vydal rozkaz k této misi? Schválila to vláda? Když o působení našich vojáků v zahraničí rozhoduje Poslanecká sněmovna hlasováním, lze provádět podobné akce bez jejího vědomí? Otázek může být hodně, ale když se začnou veřejně rozebírat, ztrácí potřebné utajení podobných zásahů smysl a logiku.

Nepřítel v Afghánistánu také nevytrubuje do světa, jakou taktiku a strategii používá. Ostatně 5 našich vojáků bylo zraněno při dalším útoku ve středu odpoledne. Ne všechny podrobnosti se o tom mají ihned zveřejnit, přestože tlak médií je velký. Válka je totiž i soubojem taktik a někdy je lepší, když něco zůstane pro veřejnost zastřeno. Pokud je něco z dobrých důvodů tajné, má to zůstat tajné. Jinak příště nad něčím hořce zapláčeme.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější