Problém Andreje Babiše: Díky medializaci se prověřuje další kauza českého premiéra | Reflex.cz
nahoru

Problém Andreje Babiše: Díky medializaci se prověřuje další kauza českého premiéra

Dušan Šrámek22. srpna 2018 • 12:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
Profimedia.cz

Časopis Reflex patřil mezi tři česká média, která jako první přišla s informacemi ohledně možného nelegálního úniku informací ze strany českého premiéra.

Po několika týdnech přišlo na Městské státní zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli tomu, že měl premiér Babiš ne­oprávněně poskytnout interní informace z ČEZ svému bulharskému protějšku Bojku Borisovovi. Pokud by se podezření potvrdilo, hrozilo by Babišovi až deset let vězení. Podle informací Reflexu bylo trestní oznámení podáno jen díky medializaci celého případu.

Karel Steigerwald: Estébáka ne! Babiš na pietní akci k srpnu 1968 nepatří

Ostatně celý případ odstartovala letos v březnu pro změnu bulharská média, když přinesla zprávu, že bulharský premiér obdržel interní informace o záměru ČEZ prodat tamní akvizice místní firmě Inercom, které odevzdal do parlamentní úschovy. Borisov vzápětí prohlásil, že tyto dokumenty má přímo od Babiše. Ten to sice následně popřel, ale faktem je, že se s Borisovem v době projednávání obchodu ve vedení ČEZ osobně setkal přímo v Sofii.

Únik informací má už pro naši energetickou vlajkovou loď hmatatelné negativní důsledky, protože bulharský antimonopolní úřad chystaný prodej zatrhl. ČEZ tak může přijít až o miliardu korun, což je rozdíl mezi původní nabídkou a nabídkou druhé firmy v pořadí. Ze zákona přitom nikdo jiný – kromě vedení firmy – nemá k takovým informacím přístup. A už vůbec nemá právo je poskytovat komukoli jinému.

Ať Babiš odevzdá nakradené peníze, národ na to čeká. Je to malý Čecháček, říká Vladimír…

Bude zajímavé sledovat, jak se státní zástupci s trestním oznámením popasují. Ze všech podaných na premiéra se zatím chytilo pouze to, které se týkalo údajného dotačního podvodu v souvislosti s Čapím hnízdem.

Několik let se už vyšetřuje zneužití korunových dluhopisů, do ztracena šlo i trestní oznámení, že Babiš vyzradil konkrétní informace z trestního řízení v kauze Beretta. Babišovi se navíc podařilo přes provedené změny odstranit i šéfa představenstva ČEZ Václava Pačese, jenž právě kvůli podezření ze spáchání trestného činu nechal únik interně vyšetřovat.

Autor je redaktorem Česká-justice.cz

Babišovo hnutí ANO může přijít o moc nad Prahou. Mnohé tomu nasvědčuje
Táhni domů, estébáku. Babiš byl vypískán na pietní akci k srpnu 68 před Českým rozhlasemKlíčová slova: Andrej Babiš, ČEZ, Bulharsko


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější