Bohumil Pečinka: Čekají nás další volby. A pro všechny budou nelehké | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Čekají nás další volby. A pro všechny budou nelehké

Bohumil Pečinka20. srpna 2018 • 10:40
Jan Čižinský a sdružení Praha Sobě - ilustrační snímek
Jan Čižinský a sdružení Praha Sobě - ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Za šest týdnů nás čekají zase jedny volby. Vlastně dvoje: do třetiny Senátu a na radnice a magistráty. Spojujícím momentem senátních voleb budou bitvy o novou většinu. Přesněji o to, jestli vládní sestava získá ve výsledku 41 a více mandátů, což umožní lehčí průchod zákonů.

Říjnové hlasování rozhodne ještě o něčem důležitějším – o ústavní většině nutně k přijetí zákona o referendu. A tady je nutné říct, že i kdyby vládní strany a některé další spřízněné s ideou přímé demokracie (Piráti, SPD) dosáhly v souhrnu silného volebního výsledku, zatím by to na získání ústavní většiny v horní komoře nestačilo.

Na druhé straně už za dva roky se bude obměňovat další třetina horní komory. To už by mohlo otevřít dveře k tomu, o co skrytě stále více politiků usiluje – prosadit hlasování o vystoupení z EU.

Jak se z vašeho hlasu stane obecní zastupitel? Přepočet hlasů na mandáty znevýhodňuje …

Jestli je něco v poslední době příznačné pro komunální volby, pak je to lokalizace hlasování. Stručně řečeno, voliči stále méně hledí na značku a stále více vycházejí z vlastní sociální zkušenosti s místními politiky. Ruku v ruce s tím jde vznik nových uskupení, z nichž se budou obtížně vytvářet funkční rady, protože většinou jde o nečitelná hnutí protestu.

Politolog Petr Sokol pro Reflex napsal, že pro letošní komunální volby bude typický vzestup „malých Babišů“ i na úrovni měst střední velikosti. Dochází ke vzniku stále většího množství podnikatelských stran vesměs hájících zájmy svého zakladatele.

Vladimír Pikora: Liberální demokracie versus náckové
VLADIMÍR PIKORA 2. srpna 2018 • 14:28

Vladimír Pikora: Liberální demokracie versus náckové

Asi nejvíce budou kopírovat celostátní trendy volby na pražský magistrát. Tady dochází k jednomu paradoxu. I přes otřesnou zkušenost většiny Pražanů se současnou magistrátní sestavou v oblasti bydlení a dopravy má ANO možnost opět vyhrát volby.

Důvodem je především absolutní roztříštěnost antibabišovských politických sil. Na magistrát kandidují minimálně tři uskupení (TOP 09/STAN, Piráti, Praha sobě), která se přetahují o jeden voličský segment. Nemluvě o tom, že většina politických stran má zábrany jít do koalice s nevypočitatelnými Piráty a Čižinského Prahou sobě, která pro změnu nechce jít s ANO a ODS.

Orgie populismu: Většina politiků na kauzu H-System léta kašlala, teď objevili…

Paradox paradoxů je v tom, že lídr Prahy sobě Jan Čižinský byl v Praze čtyři roky starostou Prahy 7, ale i členem „vládní sestavy“. Svým hlasem držel při životě současnou magistrátní koalici. Přitom nijak výrazně nevystupoval proti politice územního rozvoje v režii zelených, která způsobila dramatický nárůst cen bytů a nájmů.

Povolební sestavování magistrátní většiny proto bude připomínat vznik celostátní vlády. Nikdo s nikým nebude chtít jít do rady. Velké lákadlo vstoupit do koalice s ANO bude stát před ODS úplně stejně jako po sněmovních volbách. Pro občanské demokraty by to ovšem znamenalo ztrátu palebné síly na centrální úrovni. Politické strany v Praze budou v těchto volbách stát před nelehkou volbou.

Text vyšel také na webu E15.cz >>>

Komunální volby přehledně: Vše podstatné na jednom místě
Prognóza voleb do Senátu: Pravý střed dosáhne na většinu, krachne ČSSD, ANO moc nezíská
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější