Turecko se radikalizuje, Erdoğanův režim připomíná počátky stalinského teroru. Je i hrozbou pro Evropu | Reflex.cz
nahoru

Turecko se radikalizuje, Erdoğanův režim připomíná počátky stalinského teroru. Je i hrozbou pro Evropu

Lukáš Lhoťan2. března 2018 • 15:10
Tayyip Erdoğan
Tayyip Erdoğan
• foto: 
Reuters

Před několika dny zaplnila česká média kauza v Praze zatčeného kurdského představitele Sáliha Muslima. Jeho případ ukazuje na stále silnější radikalizaci současného vedení Turecké republiky, kdy turecký prezident Erdoğan okamžitě vidí v jakémkoliv nesouhlasu či odporu k jeho osobě spiknutí a nepřátelské síly, které je nutné navždy zlikvidovat.

V českém mediálním prostoru jsou v souvislosti s Tureckem nejvíce medializované útoky Turecka proti syrským Kurdům a pronásledování novinářů v Turecku, které je mnohem horší než například v Rusku. V situaci, kdy Turecko je členskou zemí NATO, je jistou hrozbou, že stále agresivnější Turecko může NATO zatáhnout do válečného konfliktu.

Mimo Kurdy ovšem probíhá v Turecku i vysloveně čistka státní správy a celé společnosti od všech osob podezřelých z napojení na hnutí muslimského filozofa Fethullaha Gülena. V mnoha rysech toto tažení začíná vysloveně připomínat počátky stalinského teroru včetně volání po vyvraždění všech tzv. gülenovců.

1080p 720p 360p
Poradce tureckého prezidenta Erdoğana v televizi říká, že Česko patří Něměcku a že schopní Čeští muži odešli a založili SlovenskoVIDEO Twitter.com/Abdullah Bozkurt

Nedám jim právo na život

Například polská skupina příznivců Gülena zveřejnila na Youtube video z veřejného projevu tureckého prezidenta Erdoğana, kde Erdoğan svým věrným slibuje, že nedá gülenistům právo na život. Střet mezi Erdoğanem a Gülenem je možné vnímat i jako střet mezi dvěma směry výkladu islámu, kdy Erdoğan klade důraz na autoritářský, až totalitní charakter vlády s prvky fašismu, kdežto Gülen se odvolává na jistou podobu muslimského sekularismu, kde náboženství a politika mají být odděleny a je kladen důraz na určitou formu islámské demokracie.

Vzájemná averze mezi Erdoğanem a Gülenem se zrodila v 90. letech 20. století, kdy byl Erdoğan starostou Istanbulu za islamistickou stranu vedenou Necmettin Erbakanem a Gülen v médiích ostře vystoupil proti politice této islamistické strany a podporoval vstup Turecka do EU.

Merkelová chce evropské dotace podmínit přijetím uprchlíků. Celé to ale vůbec nedává smysl

Nadřazenost turecké rasy

Situace v dnešním Turecku připomíná v určitých rysech situaci v císařském Německu před 1. světovou válkou, kdy byla agresivní rétorika vládnoucího režimu proti skutečným či domnělým nepřátelům stále více stupňována a ve společnosti sílil pocit výlučnosti a nadřazenosti.

Není bez zajímavosti, že mimo vládnoucí Erdoğanovy islamisty se aktivizuje i rasistická část turecké společnosti, která se organizuje například v nově vzniklé straně Ötüken Union Party, která má podobné představy, jako měli němečtí nacisté. Jen místo nadřazené árijské rasy prosazuje nadřazenost rasy turecké…

Česko vlastní Němci. Skuteční muži odešli a založili Slovensko, tvrdí poradce tureckého…

Riziko pro Evropu

Obdobně velký problém do budoucna může být stále otevřenější deklarace vládnoucího režimu v Turecku, že chce získat zpět pod tureckou kontrolu území bývalé Osmanské říše. Tedy území dnešního Iráku, Sýrie, Řecka, Bulharska apod. 

Připočteme-li k tomu fakt, že díky podpoře migrace Turků v předchozích desetiletích vznikly milionové komunity Turků v mnoha evropských zemích, které se v praktické rovině neintegrovaly a místo toho se snaží „integrovat“ hostitelskou zemi do své představy světa, tak si nejspíše málokterý evropský politik zachvácený multikulturalismem, liberalismem a globalismem uvědomuje hrozící rizika ze stále více agresivního a nevyzpytatelného tureckého režimu. Osobně tuto hrozbu považuji za mnohem, mnohem větší než ruský problém. Slepota našich vrcholných politických představitelů k tomuto problému se nakonec může stát osudnou.

Turecko – náš spojenec vrah. Jak druhá největší armáda NATO postupuje s teroristy proti…
Islamizace Evropy: Turecko vsadilo na čas, který je teď jeho nejlepší zbraňKlíčová slova: Turecko, Erdogan, čistky, radikalismusDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,730
30,000
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější