Bohumil Pečinka: Babišova Národní fronta aneb ANO bez opozice | Reflex.cz
nahoru

Bohumil Pečinka: Babišova Národní fronta aneb ANO bez opozice

Bohumil Pečinka24. února 2018 • 07:00
Andrej Babiš
Andrej Babiš
• foto: 
profimedia

Začala první skutečná vyjednávání o vládě mezi někdejšími koaličními partnery z hnutí ANO a sociální demokracie. O co se tu hraje?

Vyjděme z kontextu české politické scény, který je velmi nestandardní. Ve středu politického pole, současně s výrazným vychýlením doleva, sedí Andrej Babiš a jeho širokospektrální hnutí. Jsou trochu pravice ve vztahu k nadnárodním korporacím a bankám, jsou hodně levice, když přijde na míru populismu a přerozdělování, a jsou současně střed, který má oporu v části středostavovské populace, protože jí Babiš symbolizuje stabilitu a řád. Napravo a nalevo od hnutí ANO má Babiš to, čemu se v dobách komunismu říkalo satelitní strany – SPD a KSČM. Tedy formace, které rotují kolem Babišova velkého dubiska.

Mají sice autonomní stranický život, ale jsou kdykoli schopny Babiše podpořit. Odměnou jsou jim místa pro jejich odborníky na ministerstvech a v polostátních podnicích a současně slib prosazování jejich programových pilířů. Andrej Babiš už léta tento systém buduje a po říjnových volbách pro něj poprvé získal většinu ve sněmovně – 115 hlasů. Je to modernizovaný systém někdejší komunistické Národní fronty.

Bez násilí, zato s velkými finančními benefity. Obě satelitní strany však mají v Evropě špatnou pověst, takže šéf ANO se s nimi nechce na veřejnosti příliš ukazovat. Proto je Babišova hra zaměřena jen na jednu věc: potřebuje na pět minut získat hlasy ještě jiné strany, aby při hlasování o důvěře jeho jednobarevné vládě asistoval někdo důvěryhodný. Pak už bude na další čtyři roky vymalováno, protože díky spolupráci obnovené Národní fronty se nikdy nenajde 101 hlasů k vyslovení nedůvěry vládě.

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju
Oliver Adámek 22. února 2018 • 09:36

Babišovy běsy na Českou televizi aneb Nelžete, nebo vás zažaluju

Babiš hraje současně velkou marketingovou hru. I když má Národní frontu jistou, tváří se, že chce jednat o koaliční vládě. Pravda, někdy mu to v médiích ujede. Jako před 14 dny v deníku Právo, kde jasně řekl, že chce vládnout sám a nabízí ČSSD místa odborníků. Tedy žádná klasická koaliční spolupráce na principu „já pán, ty pán“, ale nabídka vstupu do obnovené NF a jako bonus několik funkcí. Tento Babišův koncept vládnutí prezident Miloš Zeman prezentoval na nedělním sjezdu sociální demokracie. Vypadal v tu chvíli jako Zdeněk Fierlinger, který po druhé světové válce nejen dotlačil ČSSD do Národní fronty s komunisty, ale také přispěl k jejich sloučení v roce 1948.

Pochopitelně i prezident je součástí obnovené Národní fronty, i když i on zde hraje malou autonomní roli a má své cíle. Například chce Babišovi do vlády vsunout toho či onoho ministra nebo spřáteleného náměstka, aby ochránil zájmy svého světa. Podstatné je jedno: pokud má politický systém řádně fungovat, musí mít Babiš tvrdou opozici zprava i zleva. Obnovený systém Národní fronty tuhle kritickou soutěživost vylučuje.

Komentář vyšel také na webu E15.cz >>>

Svatý Andrej Babiš: Petice papeži má prvních sedm podpisů
Jiří X. Doležal 18. února 2018 • 18:01

Svatý Andrej Babiš: Petice papeži má prvních sedm podpisů

Karel Steigerwald: Problém estébáka Babiše. Kdy konečně odejde z politiky?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí
PREMIUM X Nový feudalismus na postupu: Klimatická opatření mohou Evropu přivést k hladomoru

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější