Referendum? Lidi přijdou nanejvýš kvůli vystoupení z EU nebo zavření Kalouska do basy | Reflex.cz
nahoru

Referendum? Lidi přijdou nanejvýš kvůli vystoupení z EU nebo zavření Kalouska do basy

Jana Bendová8. února 2018 • 09:00
Babiš, Okamura, Filip. Koalice pro referendum
Babiš, Okamura, Filip. Koalice pro referendum
• foto: 
Archív

Vypadá to, že republika nemá jiný problém než chybějící obecné referendum. Komunisté a Okamurovci právě smaží Babiše, aby na jejich hru s lidovým hlasováním přistoupil: My tobě, milý Andreji, vládní důvěru, ty nám referendum. Že to zrovna tyhle dvě strany nedělají z přetlaku lásky k lidu, je jasné. Chystají půdu pro demontáž pravidel zdejší parlamentní demokracie.

Referendum není žádný „bonus dobra“. Je to nanejvýš doplněk standardní zastupitelské demokracie. Může se zvrtnout i v její ohrožení, špatně se nastaví kritéria hlasování a je to. My lidé jsme manipulovatelní. Hitlerovi plnil „lid“ v plebiscitech, co mu na očích viděl. Stačila propagandistická masáž.

Také nemáme na rozdíl od zvolených politiků v popisu práce nastudovat si problematiku jaderné energetiky, ukotvení státu v bezpečnostních strukturách, důvody vysílání jednotek do zahraničí a další složité otázky. Když se sekneme ve volbách, příště to můžeme změnit. Když se sekneme v závazném referendu, ovlivníme život i našich dětí.

Jak šel čas s evropskou integrací: Podívejte se na historické milníky, které vedly ke vzniku dnešní EU >>>

Když politici nadbíhají davu: Hra o referendum je hrou o EU a to může být sebezničující

Jde o NATO a EU

Náprava bývá mnohem těžší. Přece proč zrovna komunisté a Okamurovci trvají na obecném referendu nejhlasitěji? Kvůli našemu setrvání/vystoupení ze západních struktur – z NATO a z Evropské unie. A proč pan Okamura prosazuje, aby k vyhlášení referenda stačilo pouhých sto tisíc podpisů? Protože je hravě sežene na svém Facebooku.

A ještě je tu jeden argument, aby se z obecného referenda nedělal bůhvíjaký výdobytek demokracie, který nám chybí k dokonalosti. Podívejme se ke kulturně blízkým sousedům: Rakušané mají referendum závazné i nezávazné, přičemž to závazné se zatím konalo jednou – o vstupu do Unie.

Koncentrační tábor v Letech: Základní fakta o údajně „neexistujícím pseudokoncentráku“

Slovensko: Jedno platné referendum z osmi

I v Německu s celostátními referendy šetří, od padesátých let hlasovali jen dvakrát. Slováci už pořádali celostátních referend osm, ovšem platné bylo jen jedno – o vstupu do EU. Poláci rozhodovali čtyřikrát a většina byla kvůli nízké účasti neplatná, rovněž s výjimkou hlasování o vstupu do Unie. Že by zrovna Češi přetékali mimořádnou touhou po referendech, přesněji po účasti v nich? Ani místní referenda nepatří k hitům občanského angažmá, desítky z nich jsou kvůli neúčasti lidí rovněž neplatné.

Tipuji, že v Česku by se lidé nahrnuli k celostátnímu referendu jen dvakrát: o vystoupení z Evropské unie a za zavření Kalouska do basy. Z obou se totiž podařilo udělat nejhrozivější čerty k strašení malých dětí.

Jefim Fištejn: Nová vláda vyvolá referendum o vystoupení z EU a NATO a přiblíží nás Rusku
Švýcaři odmítli zrušit televizní poplatky. Jak tam fungují referenda a v čem se liší od…
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Babiš v důsledku demonstrace na Letné definitivně ztratil autoritu
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá
PREMIUM X Karel Steigerwald: Babiš, Benešová, demonstranti… Kdo rozvrací stát, kdo ne

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější