Karel Steigerwald: Zpráva OLAF zašolichána v tenatech právničiny | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Zpráva OLAF zašolichána v tenatech právničiny

Karel Steigerwald3. ledna 2018 • 16:30
Andrej Babiš - ilustrační koláž.
Andrej Babiš - ilustrační koláž.
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Obecní mínění k zprávě z OLAFu znělo: oni to nějak zašolichají. A už je to tady. Zprávu OLAF zaparkují ve vyšetřovacím spise. Tím nad ní spadla klec. Je součástí vyšetřování a jejího obsahu se můžeme dočkat za mnoho měsíců, pokud vůbec.

Tomuto počínání může věřit jen hodně naivní osoba. Zašolicháním si pomohli jen dočasně. Zašolichaná zpráva fantazii meze neklade, je to politická třaskavina dvojnásob. Kdyby jakkoli zmenšovala podezření, které česká policie na Babišovu partu má, zajisté bychom její obsah už znali. Když ji zuby nehty ukázat nechtějí, znamená, že to podezření zesiluje a že mají co schovávat. Třetí možnost, že ji neukazují z Babišovy vrozené skromnosti, v úvahu nepadá.

Rozumný důvod k utajení má jen Babiš. Sněmovna a sněmovní výbor, který řeší vydání obou čapích hnízdilů, nejsou soudci. Jim i veřejnosti by stačila ze spisu kouzelná věta: podezření na podvod OLAFem zesíleno, podezření oslabeno. Víc ani OLAF jistě povědět nemohl, ani on není soudem. Úkryt ve vyšetřovacím spise je pozoruhodně hanebný. Znamená totiž – OLAF obsahuje něco vážného proti oběma agroferťákům, proto ho páni z městského zastupitelství ochotně ukryli do spisu. Nezávislí to páni!

Obsah zprávy OLAF už lze předpokládat. Babiš dal vědět
Jiří X. Doležal 2. ledna 2018 • 20:13

Obsah zprávy OLAF už lze předpokládat. Babiš dal vědět

Posilují důvody, proč by sněmovna měla Babiše a Faltýnka vydat. Poslanci by se na nepřístupnou zprávu OLAFu měli dívat jako na něco, co podezření na afroferťáky posiluje a co je proto dvojnásob třeba před soudem objasnit. Například: zpráva už je ve spisu, poslanci si ji mohou vyžádat! Lehkost, s níž zpráva mizí aktivním přispěním nezávislých úřadů ve vyšetřovacím spise, bohužel posiluje názor, že vydáni nebudou.

Kdyby existoval nějaký důvěroměr s ciferníkem, naměřili bychom tam to nejsmutnější: tomu, že bude kauza Agrofert nějak objektivně a věrohodně vyšetřena a soudem posouzena, nevěří krom mě nikdo. Důvěra v orgány činné je nepatrná. Důvěra v jistotu, že nahoře to vždy nějak ušolichají v tenatech právničiny, je veliká.

Václav Klaus ml.: Možná prezidenta volit nepůjdu
Marek Stoniš 29. prosince 2017 • 12:55

Václav Klaus ml.: Možná prezidenta volit nepůjdu

Ale před projevem největšího zoufalství nad stavem práva ještě chvilku počkejme. Ostatní obvinění před soudem stát budou (?), imunitu nemají. Babiš, sám v imunitě zahalen, nechá své příbuzné i s manželkou na pospas? To by žádný pořádný Slovák nikdy nedopustil! Jak bude takový soud probíhat? Vše, co se týká Babiše a Faltýnka, bude před soudcem vypípáno? Nebo dostanou soudní krytí, nějaké číslo, jen abychom nevěděli, co všichni víme – že jde o dva čapí hnízdily s imunitou?

Ať zašolichají, kam zašolichají, v udavačských Čechách se pirátská verze OLAFovy zprávy brzy vynoří. Už teď její obsah (bez důkazů a zdrojů) převyprávěl Kalousek. Mnoho neriskuje, obsah zprávy, který si každý umí představit, je vysoce pravděpodobný. Zprávu prý mu už někdo dal ke čtení.

A osobní poznámka. Až o mně Faltýnek řekne, že jsem i já něco ukradl, nebude to pravda. Nic jsem neukradl.

Karel Steigerwald: Vy nad Čapím hnízdem plakat nebudete
Karel Steigerwald 25. prosince 2017 • 21:08

Karel Steigerwald: Vy nad Čapím hnízdem plakat nebudete

Krajčo, dojení krav a tleskající Babiš. Podívejte se, jak vypadala ministrova rozlučka…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,750
23,070
29,260
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější