nahoru

Karel Steigerwald: Ježišmarjá, zavřeli by, kristepane, Babiše?

Karel Steigerwald 5. prosince 2017 • 14:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia

Moderátor si vzal do vysílání komunistu Kováčika, aby obhájil existenci byvší komunistické mlátičky Ondráčka v pozici šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nevím, co čekal – Kováčik nic neobhajoval, přešel do útoku, rozvinul mistrovsky svůj talent k demagogii. Aby se Ondráček jevil jako čistý, očernil kdekoho. Moderátor jen koukal.

Komunisti jsou v úpadku a na výsluní. Přišel konečně drtivý pokles zájmů o komunistické učení, o kterém stejně nikdo dnes neví, co to vlastně je. Jejich voliče si rozebírají onačejší kofři. Ač v úpadku, jsou na výsluní, kde je drží dnešní politické vedení státu, jemuž se hodí jejich hlasy.

Pro dějiny marxismu je to kuriosní jev – miliardář drží komunisty nad vodou, oni zas helfnou miliardáři. To by básník Wolker čuměl s tou jeho pohádkou o miliardáři, který ukradl slunce. Musel by připsat, že ho kradl s komunisty.

Ve sněmovně je Babiš umisťuje do druhé či třetí pozice. Sám bývalý elitní komunista a registrovaný agent StB jim rozumí. Nebýt jeho zájmu, komunisti by v parlamentu hráli sedmiprocentní roli sedmiprocentní strany. Babišův zájem jim zmátl smysly. Považují se náhle za významnou politickou sílu, kterou si lid žádá, a padají z nich všechny zábrany studu.

Podle ANO chová se už kdekdo. Komunisti jsou vítaní, každý je někam zve, ptá se jich na názor, říkají předpovědi a radí. Jsou agresivní, překrucují bezostyšně kdeco. Kováčik přirovná kandidáta na prezidenta Horáčka k té jejich mlátičce. Každý prý má nějakou minulost. Horáček nikoho nemlátil, kdežto ten mlátička ano. Kováčik v tom rozdíl nevidí. Brzy přijde s tím, že mlátička je zralý na medaili z Hradu. A z politicky upadající straničky, která si ho tehdy vycvičila, je náhle politický obr.

Je to truchlivě komická situace. ANO vystrkuje z lahve rudého džina, kterého stěží bude strkat zpátky do lahvičky. Z té už vylezl další džin – Okamurovec. Ale i samo ANO je džin vylezlý z lahve. Tu odšpuntovali voliči.

A nad tím vrcholná otázka, bonus posledních dnů: braly firmy předsedy Babiše dotace z EU na zemědělské pozemky, které obsadily bez nájemního či vlastnického vztahu? Toto vyšetřit může policii trvat snad týden, víc ne. A soudu? Pár pozemkových map, pár dotačních lejster. Kdyby ano, ježišmarjá, to by šel premiér, kristepane, do vězení? Copak nám může vládnout někdo jiný?

Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

E15
Nejčtenější