Karel Steigerwald: Ježišmarjá, zavřeli by, kristepane, Babiše? | Reflex.cz
nahoru

Karel Steigerwald: Ježišmarjá, zavřeli by, kristepane, Babiše?

Karel Steigerwald5. prosince 2017 • 14:00
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia

Moderátor si vzal do vysílání komunistu Kováčika, aby obhájil existenci byvší komunistické mlátičky Ondráčka v pozici šéfa sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Nevím, co čekal – Kováčik nic neobhajoval, přešel do útoku, rozvinul mistrovsky svůj talent k demagogii. Aby se Ondráček jevil jako čistý, očernil kdekoho. Moderátor jen koukal.

Komunisti jsou v úpadku a na výsluní. Přišel konečně drtivý pokles zájmů o komunistické učení, o kterém stejně nikdo dnes neví, co to vlastně je. Jejich voliče si rozebírají onačejší kofři. Ač v úpadku, jsou na výsluní, kde je drží dnešní politické vedení státu, jemuž se hodí jejich hlasy.

Pro dějiny marxismu je to kuriosní jev – miliardář drží komunisty nad vodou, oni zas helfnou miliardáři. To by básník Wolker čuměl s tou jeho pohádkou o miliardáři, který ukradl slunce. Musel by připsat, že ho kradl s komunisty.

Michal Horáček: Trestně stíhaný Babiš není brutální problém, Češi nejsou hloupí a volí …

Ve sněmovně je Babiš umisťuje do druhé či třetí pozice. Sám bývalý elitní komunista a registrovaný agent StB jim rozumí. Nebýt jeho zájmu, komunisti by v parlamentu hráli sedmiprocentní roli sedmiprocentní strany. Babišův zájem jim zmátl smysly. Považují se náhle za významnou politickou sílu, kterou si lid žádá, a padají z nich všechny zábrany studu.

Podle ANO chová se už kdekdo. Komunisti jsou vítaní, každý je někam zve, ptá se jich na názor, říkají předpovědi a radí. Jsou agresivní, překrucují bezostyšně kdeco. Kováčik přirovná kandidáta na prezidenta Horáčka k té jejich mlátičce. Každý prý má nějakou minulost. Horáček nikoho nemlátil, kdežto ten mlátička ano. Kováčik v tom rozdíl nevidí. Brzy přijde s tím, že mlátička je zralý na medaili z Hradu. A z politicky upadající straničky, která si ho tehdy vycvičila, je náhle politický obr.

Evropská komise překvapila. Babiš a další velkozemědělci zřejmě o dotace nepřijdou

Je to truchlivě komická situace. ANO vystrkuje z lahve rudého džina, kterého stěží bude strkat zpátky do lahvičky. Z té už vylezl další džin – Okamurovec. Ale i samo ANO je džin vylezlý z lahve. Tu odšpuntovali voliči.

A nad tím vrcholná otázka, bonus posledních dnů: braly firmy předsedy Babiše dotace z EU na zemědělské pozemky, které obsadily bez nájemního či vlastnického vztahu? Toto vyšetřit může policii trvat snad týden, víc ne. A soudu? Pár pozemkových map, pár dotačních lejster. Kdyby ano, ježišmarjá, to by šel premiér, kristepane, do vězení? Copak nám může vládnout někdo jiný?

Kauza Čapí hnízdo: Je snad Babiš „nadčlověk“ levitující nad zákony?
Vondráček v čele sněmovny nemá řídit nějaké debaty. Jeho úkolem je vykonávat vůli Babiše
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Fámy, které cloumají státem, jsou nejriskantnějším nástrojem politiky
PREMIUM X Diskriminace mužů-účetních: Česká veřejná správa povýšila formalismus na kafkovský piedestal
PREMIUM X Bouřlivý říjen 1918: Jak vzniklo Německé Rakousko a málem nevzniklo Československo
PREMIUM X Jaroslav Lobkowicz: Monarchie? Raději bych zůstal u prezidenta a republiky...
PREMIUM X První scéna? Ano, ale jen tu a tam, tvrdí autor seriálu o Národním divadle Aleš Kisil

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější