Babišův spis poslanci nedostanou. Plně policii chápu... | Reflex.cz
nahoru

Babišův spis poslanci nedostanou. Plně policii chápu...

Jiří X. Doležal24. srpna 2017 • 16:30
Andrej Babiš.
Andrej Babiš.
• foto: 
Dan Materna / Mafra / Profimedia

Poslední události kolem causy vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání vystavily naší zemi a našemu politickému systému otřesné, ale pravdivé vysvědčení. V české politice je už takový bordel a marasmus, že se nedá věřit voleným zástupcům lidu. Chvála české verzi demokracie!

Mandátový a imunitní výbor, v jehož kompetenci je schvalování vydání poslanců k trestnímu stíhání, nedávno dostal od policie žádost o vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Když o vydání mandátový a imunitní výbor jednal, jeho členové se usnesli, že požádají policii o kopii spisů obou podezřelých poslanců. A včera poslance policie poslala i s jejich žádostí do háje.

Asi by bylo na místě — protože jsem novinář a měl bych zastávat všeobecnou průhlednost a otevřenost —, kdybych policii napadl, obvinil z tajnůstkářství a odsoudil policisty, že brání poslancům, voleným zástupcům lidu (v jehož prospěch má policie jednat), v přístupu k důležitým informacím z trestního spisu.

Babiš v politice nemá co dělat. Je to korupčník a musí zmizet, říká mladý aktivista…

Z principiálního, teoretického hlediska by podobné lamentování jistě bylo na místě. Nežijeme ovšem v ideální teorii, ale v České republice roku 2017. A tak mi nezbývá, než abych postoj policie nejenže podpořil, ale dokonce ho označil za jediný možný, který policie měla. Zde nebylo vyhnutí — a to proto, že stav naší demokracie je opravdu otřesný.

Když se podíváme do minulosti na všechny exponované causy — od podplácení ve fotbale, kde plavali kapříci, až ke cause Petra Nečase a jeho vedoucí sekretariátu —, tak se nám vždy objevily, hned jak o spisu začalo vědět víc lidí, informace ze spisů v novinách. A aby v průběhu vyšetřování běhaly po veřejnosti informace z vyšetřovacího spisu, je pro policii velmi těžko přijatelné. Zásadně to totiž může proces vyšetřování narušit, nebo dokonce znemožnit.

Pelikán manipuluje s autorským zákonem. Tohle má být příští ministr vnitra?

Sám obviněný se se spisem seznamuje před tím, než policie předá spis státnímu zastupitelství jako podklad k obžalobě. A není pro vyšetřování dobré, aby se potenciálně obviněný dočítal o tom, co mu vlastně už jsou schopni dokázat, v novinách — a zvlášť ne na samém počátku řízení. Takže policii v její zdrženlivosti plně chápu a její odmítnutí nepovažuji za obstrukci, ale za čistě účelové opatření, jež má zamezit úniku spisu do médií. Nahlédnout do něj — v budově státního zastupitelství — totiž členové mandátního a imunitního výboru smějí, to jim policie dovolila.

Celá causa tedy zůstává strašlivou informací o stavu naší demokracie: Moc výkonná má (oprávněné) obavy dát k dispozici své informace moci zákonodárné, aby ta moc zákonodárná nepustila causu spřáteleným novinářům. Což je ta nejstrašnější vizitka našemu Parlamentu, kterou mohla policie vystavit. Škoda jen, že s tou vizitkou nezbývá než souhlasit.

Jmenuje Zeman novým premiérem Babiše i bez sněmovní většiny? Dočkáme se nového výkladu …
Omilostní Zeman svého kamaráda Babiše?
Jiří X. Doležal 14. srpna 2017 • 14:46

Omilostní Zeman svého kamaráda Babiše?
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Chytrý pan Brčko: Mladý podnikatel v touze vydělat na ekologickém chování vozí slaměná brčka letadlem z Číny!
PREMIUM X Karel Steigerwald: Vyrazili, ale neprojdou. Estébácká prezidentura je na dosah ruky
PREMIUM X Zelený Raoul: Vyšší bere aneb S kým na dovolené zahnula Monika Babišová
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Šmardování jako malonárodní politika
PREMIUM X Národ Metallica: Hity a dlouhé fronty na pivo na vyprahlé planině v Letňanech. A nakonec obří ohňostroj!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější