Když jde o peníze, musí všechno stranou: Zeman potká v Číně diktátory mnoha zemí i premiéry z EU | Reflex.cz
nahoru

Když jde o peníze, musí všechno stranou: Zeman potká v Číně diktátory mnoha zemí i premiéry z EU

Viliam Buchert12. května 2017 • 16:30
Miloš Zeman se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
Miloš Zeman se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
• foto: 
ČTK

Když jde o peníze a byznys, bývají i vyspělé demokracie Západu vždy velmi náchylné k vydávání odpustků nejrůznějším režimům, kde si se svobodou a lidskými právy hlavu nelámou. Přesně taková bude 14. a 15. května velká mezinárodní konference v čínském Pekingu, která se bude věnovat projektu „nové Hedvábné stezky“. U kulatého stolu se tak při zahájení ocitnou někteří diktátoři, autoritářští vůdci, ale i prezident Miloš Zeman, který zde vystoupí s projevem.

Zeman má pravdu v tom, že projekt přinese další miliardové obchody, a kdo bude na něj napojen, může mít z toho obchodní výhody. Zapomíná se ale u toho na to, že „nová Hedvábná stezka“ je pouze eufemismus pro několik desítek let starý čínský plán, jak ekonomicky ovládnout svět. Je to pokus asijské supervelmoci o novodobý neokolonialismus. Z čínského hospodářského chomoutu se totiž pak v podstatě nedá dostat.

Vidina velkých zisků proto svádí k jednomu stolu v Pekingu mimořádně pestrou společnost. Je dokonce otázkou, zda by měl Miloš Zeman některým dalším přítomným v rámci konference podat ruku.

Už bylo oznámeno, že se v Pekingu, což konference umožní, potká například s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, ale i ruským vůdcem Vladimirem Putinem. Že tito dva muži ve svých zemích vládnou autoritářským způsobem a u toho jsou porušována lidská práva, není pochyb. V podstatě ale neexistuje na světě jediná země, která by se s nimi „nebavila“. Zeman v tomto není výjimkou, jen potvrzuje pravidlo.

Hradní slon v porcelánu aneb Prezidenta čeká těžká porážka, kterou si nachystal jen on sám

Ovšem u pekingského kulatého stolu zasedne (alespoň to tak oznámilo čínské ministerstvo zahraničních věcí) také etiopský premiér Hailemariam Desalegn, což je představitel mimořádně brutálního režimu, který nechává věznit a střílet své odpůrce. Žádnou opozici ve své zemi nepřipustí ani prezidenti Vietnamu a Laosu Trần Đại Quang a Bunnhang Voračith. Političtí vězni v těchto zemích by mohli vyprávět. S protivníky se nemazlí ani prezidenti Alexandr Lukašenko (Bělorusko), Nursultan Nazarbajev (Kazachstán) nebo v Česku nechvalně známý Recep Tayyip Erdoğan (Turecko). Ti všichni budou se Zemanem také u stolu.

Ale protože jde o peníze, tak zde zasedne kromě Zemana například i polská premiérka Beata Szydłová, maďarský předseda vlády Viktor Orbán či jeho španělský kolega Mariano Rajoy a italský premiér Paolo Gentiloni.

Video z Václavského náměstí: Proti Babišovi protestovalo dvacet tisíc lidí

Pražský hrad oznámil, že Miloš Zeman se setká s čínským a ruským prezidentem, je ale škoda, že nepadlo třeba jméno někdejší dlouholeté disidentky Aun Schan Su Ťij z Barmy, která je dnes ministryní zahraničí, mluvčí prezidenta a má i zvláštní, pro ni vytvořenou funkci, která řeší otázky spadající do kompetence premiérky. Su Ťij bude také v Pekingu na konferenci. To je případ demokratické političky, která léta bojovala proti vojenské juntě ve své zemi. V roce 1991 získala Nobelovu cenu míru, na kterou ji navrhl náš bývalý prezident Václav Havel. Zeman se s ní už setkal v září 2013 na Pražském hradě.

Snad by hradní protokoláři a Jiří Ovčáček mohli zařídit, abychom se místo na pořád se opakující fotky s vytuněným Putinem, kterému se na tváři nehne ani sval, mohli podívat na prezidenta Zemana s paní Su Ťij. Byl by to lepší vzkaz české veřejnosti než naprosto nedůstojná taškařice a absurdní divadlo kolem vládní krize.

Konec polistopadové demokracie. Moc přebírají spojenci Zeman a Babiš
Karel Steigerwald 2. května 2017 • 19:51

Konec polistopadové demokracie. Moc přebírají spojenci Zeman a Babiš

Burani v televizi aneb Krize demokracie a striptérka Regina
Jiří X. Doležal 11. května 2017 • 13:16

Burani v televizi aneb Krize demokracie a striptérka ReginaKlíčová slova: Miloš Zeman, prezident, Čína


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější