nahoru

Evropská unie úspěšně kráčí ve stopách reálného socialismu

Jiří X. Doležal27. března 2017 • 07:00
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Když pamětník sleduje diskurs panující ve vedení Evropské unie a její aktuální výstupy, nemůže si nevzpomenout na Radu vzájemné hospodářské pomoci a Varšavskou smlouvu. Míra vyprázdnění, frázovitosti a hlouposti přístupů všech tří jmenovaných institucí zaráží svou vzájemnou podobností.

Šedesát let po založení EHS ve stejném sále v Římě v sobotu zasedli evropští státníci. A já mám opravdu problém nenapsat „soudruzi státníci“, protože výstup z římské schůzky působí podobně jako závěry 15. sjezdu Komunistické strany Československa. Přehršel prázdných frází, něco vlhkých snů, a vůbec, ale vůbec žádný obsah. Úplně nejtrapněji pak působí společné provolání: Evropská unie by podle nově podepsané deklarace měla být za deset let bezpečná, prosperující, konkurenceschopná a sociálně odpovědná. Konec citace.

A já jak to čtu, tak si vzpomínám na mládí, na reálný socialismus normalizačních osmdesátých let, kdy jsem vyrůstal. Tehdy totiž ve veřejném prostoru poletovala skoro stejně prázdná a hloupá hesla. Pokud si vzpomínám, jedno z nich znělo „Se Sovětským Svazem na věčné časy a nikdy jinak!“ V reálné politice má slovo věčnost, pojem věčné časy, asi stejně legitimní místo jako pastor v bordelu.

Nic v životě lidském, ani v životě společnosti, není na věčné časy. Vše plyne, vše teče, nikdy nevstoupíš dvakrát do jedné řeky. Pokud o něčem prohlašujeme, že je to na věčné časy, víme sami dobře, že je to nesmysl, že nejde o komuniké, ale proklamaci naší (quazináboženské) víry v historický optimismus a ideje marxismu - leninismu.

Je to už na revoluci? Summit EU v Římě byl blamáží, politici jen zopakovali své bláboly

Bezpečná Evropa za deset let je stejně realistický cíl jako věčné časy se Sovětským Svazem. Stejně tak bolestivě nerealistická je deklarace, že budeme za deset let prosperující. Je to sice z jisté míry závislé na nás, na tom, jak se budeme snažit, ale kromě toho je to také závislé na nepředvidatelných ekonomických cyklech či dějích v zemích tak nevyzpytatelných, jako je Rusko, Saudská Arábie a Čína. Takže dnes se usnést, že budeme za deset let prosperující, je stejně realistické jako „nikdy jinak“ z dob socialismu.

Evropská unie prostě v úplnosti převzala diskurs nazírání politiky od normalizačních komunistů. Důležité není něco udělat, ale něco hezky proklamovat. Tak hezky deklarovat, jak činí nová evropská deklarace. Proto by asi bylo lepší v novinách dnes psát: Soudruzi z EU se v Římě usnesli, že Evropa bude jednotná a nedělitelná a budeme se v ní mít dobře na věčné časy a nikdy jinak! Protože ta deklarace - ta už nemá nic společného s realitou, ale jen s quazináboženskou vírou v Evropskou unii.

Přiznání starosty Bruselu, sídla EU: Radikální salafisté ovládli všechny mešity ve městě
Většina českých politiků nehájí národní zájmy, začíná to u Sobotky. Zde je 5 velkých…

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,600
22,520
29,900
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější