
Trump označil v rozhovoru pro britský deník The Times pozvaní, které adresovala Merkelová i nelegálním uprchlíkům v roce 2015, za „katastrofální chybu“. Ovšem americký prezident vždy v případě uprchlíků odmítá jen ty nelegální, protože u některých může existovat podezření, zda nespolupracují s islamisty nebo nejrůznějšími mafiemi. Média pak v podstatě pominula, že Trump ve stejném rozhovoru označil německou kancléřku za „zdaleka nejdůležitějšího evropského politika“. A o to ve skutečnosti jde.
Ostatně s ní hovořil telefonicky hned druhý den po svém zvolení, zatím s francouzským prezidentem Hollandem, Vladimirem Putinem či čínským vůdcem až dny následující.
Pro Česko je důležité, že USA a Německo jsou pořád spojenci, i když Trump a Merkelová se zcela jistě nedomluví na stejném přístupu k migraci či globálnímu oteplování (Trump ale přes všechny předpovědi nevetoval klimatickou dohodu z Paříže). Jenže na přístupu k migrantům se kancléřka už nedomluví ani s většinou Němců, protože americký prezident má v tomto případě jednoduše k pravdě daleko blíže.
Ještě významnější pro nás je, že tlak Trumpa poměrně velmi rychle přiměl Německo, aby začalo zcela vážně uvažovat o tom, že konečně začne plnit své závazky vůči NATO. Zatím slíbená 2 procenta HDP na obranu nedává ani tato jedna z nejbohatších zemí světa. Merkelová už slíbila, že se v tomto směru „polepší“. A opět – blíže k pravdě je v případě Severoatlantické aliance americký prezident. Někdy pacifistický přístup Německa k ozbrojeným konfliktům je NATO v současnosti k ničemu.
Merkelová za Trumpem pospíchá i ze dvou dalších důvodů. Čekají ji doma na podzim volby a oproti minulým letům není její postavení tak silné. Potřebuje se tedy před voliči prezentovat jako jedna z vůdkyní světa.
K tomu ji poslouží i to, že Německo letos předseda skupině nejvlivnějších států G20 a uspořádá 7. a 8. července summit této organizace v Hamburku. Tam přijede i Trump a Merkelová s ním nemůže být na nože. To by ji i doma oslabovalo. Proto musí existovat nějaké přísliby a dohody, že obě velmoci budou dál úzce spolupracovat a zůstávají spojenci. Stane se.
Dovolím si odhadnout, že při návštěvě Merkelové ve Washingtonu sice zazní některé rozdílné názory, ale jako celek uvidíme až překvapivou blízkost. Kancléřka i Trump dobře ví, že jinak to nejde. Když se k tomu přihodí nějaké investice v obou zemích, uvidíme i překvapivé úsměvy. Protože politika to je často i hra pro kamery, přestože v zákulisí se děje něco naprosto jiného.
Ostatně americký prezident má k Německu hodně blízko. Jeho dědeček Frederic Trump (původním jménem Friedrich Trump) se narodil v malé vinařské obci Kallstadt, v dnešní německé spolkové zemi Porýní-Falc. Byl to emigrant z Evropy. Ale legální.