Dálnice D8 není úspěch, ale ostuda | Reflex.cz
nahoru

Dálnice D8 není úspěch, ale ostuda

Jiří X. Doležal18. prosince 2016 • 17:40
Dálnice D8 není úspěch, ale ostuda
foto: ČTK

Události České televize byly v sobotu zahájeny a prostoupeny přímými vstupy z otvírání nové dálnice D8. Andrej Babiš se divil, že tam neslaví i ministerský předseda, a celé zpravodajství o otevření D8 byla jedna velká selanka.

Přitom skutečnost, že je dálnice D8 ovtírána těsně před koncem roku 2016 ukazuje, že ta stavba není výhrou, ale velkou, dá se říct dlouholetou prohrou českého státu a že novinové titulky neměly znít „Začátek nové dálnice“, ale naopak „Konec jedné dlouholeté ostudy“. Ona v sobotu úspěšně (by´t ještě s malými technickými problémy) otevřená dálnice je totiž živoucím důkazem neschopnosti, neefektivity a šlemajzlovství. Ta stavba se stavěla dvaatřicet let.

Miloš Zeman obvinil z průtahů zelené aktivisty, stavitelé sunoucí se svahy, ten támhletoho, všichni se shodli, že důvodů letité neschopnosti stavbu dokončit je mnoho a oni sami konkrétně za něco vlastně nemůžou. Přitom je ale zřejmé, že se systémem, který staví sto kilometrů silnice - by´t silnice nejvyšší třídy, byť v těžkém terénu - třicet dva let, není něco v pořádku.

Jenom pro srovnání: Stavba hradu Karlštejn probíhala mezi lety 1348–1357. Tedy devět let. Výstavba přehrady Lipno začala v roce 1951 a trvala do roku 1958. Tedy sedm let. Smlouva na stavební část tunelů Blanka byla podepsaná 30. října 2006, tunelový komplex byl uveden do provozu 19. září 2015. Tedy za devět let. Dálnici D8 stavěli dvaatřicet let. A ve srovnání třeba s Karlštejnem s fakt pokročilejší technologií.

Dokončení dálnice D8 (pokud tedy zase nespadne - v den otevření čidla hlásila nějaký pohyb svahu a na jednom místě dálnice se proto jezdí jen jedním pruhem) tedy není v žádném případě důvodem k oslavě. Je to důvod k jistému studu (nebyli jsme schopni to dotáhnout dvaadticet let) a především je to důvod k důkladnému zamyšlení, proč se tato dálnice stavěla tempem osm a půl metru za den. Jsme opravdu v porovnání se zbytkem světa takoví packalové?

Budou centrální banky rozdávat vytištěné peníze přímo lidem?
Miroslav Cvrček 30. listopadu 2016 • 16:16

Budou centrální banky rozdávat vytištěné peníze přímo lidem?Klíčová slova: dálnice, D8, Andrej Babiš, ministr


Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
23,000
29,270
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější