Nejbláznivější nápad roku: Jede zdarma z Bruselu mládežnický vlak | Reflex.cz
nahoru

Nejbláznivější nápad roku: Jede zdarma z Bruselu mládežnický vlak

Petr Kolman28. listopadu 2016 • 12:40
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Blíží se konec roku. Adventní čas. Bilancujeme.  Většinou si koncem roku říkám, co mne z veřejného života nejvíce zaujalo: Tedy jako nejbláznivější nápad. Pokud pominu bičování brněnského náměstka primátora Matěje Hollana na Ukrajině, tak je to určitě nápad europoslance Webera.

Nikoliv nevýznamný europoslanec Manfred Weber (mj. předseda Evropské lidové strany v Evropském parlamentu) přišel letos s „neotřelým“ nápadem obdarovat měsíční jízdenkou Interrail, na niž se dá vlakem jezdit po celé Evropě, veškerou evropskou mládež!

Navrhuje ji dát všem eurodorostencům, kteří právě oslaví osmnácté narozeniny. Odůvodňuje to noblesně — má to údajně posílit pocit sounáležitosti Evropanů v době krize. A evropská komisařka pro dopravu Violeta Bulcová dodala, že mobilita mladých je důležitá.

Pane Junckere, bežte s tím Fidelem do háje!
Jiří X. Doležal 26. listopadu 2016 • 23:43

Pane Junckere, bežte s tím Fidelem do háje!

Za prvé – rozdávat mladým jízdenky zdarma mně přijde nejen nehospodárné, ale hodně nepedagogické. Neměli by si mladí Evropané na tento eurovýlet vydělat raději sami na brigádách? Neváží si člověk mnohem více toho, na co si musí v potu tváře vydělat, než toho, co dostane zadarmo a až pod nos?

Za druhé proč jenom jízdenky, proč také nerozdávat mladým Evropanům a Evropankám též vouchery na ubytování a třeba i jídlo? Kde na to chudáci mají vzít? Jen lístky na vlak se jim, pane europoslanče z bavorské CSU, nezavděčíte.

Za třetí – proč zrovna k osmnáctým narozeninám? Jako právník předpokládám, že toto opatření nebude působit retroaktivně. Nepřijdou žaloby od „euroděcek“ devatenáctiletých či dvacetiletých, že ona si musí platit jízdenky a sousedovic Kuba, který navíc ve studentských volbách podporoval T. Okamuru, dostal lístek po Evropě zdarma?

Chcete udělat dobrý skutek? Pošlete pohlednici dvěma školákům z Belgie

A co když osmnáctiletá Terezka (kámoškami oslovovaná samozřejmě jako Teréz) chodí s dvacetiletým „dědkem“ Miloušem, který již žádnou jízdenku zdarma od EU nedostane a peníze na cestu prostě nemá. Proč chce Brusel šlapat po lásce mladých, kteří by tak rádi jeli spolu ruku v ruce po Evropě?

A proč se ta jízdenka nebude dávat i seniorům například k 75. narozeninám jako odměna za celoživotní práci pro EU?

Za čtvrté – a teď promluvím asi za většinu rodičů z 28 zemí EU (Velká Británie je stále z právního hlediska členem), taková jízdenka pro osmnáctileté by se snad dala se skřípěním zubů akceptovat, kdyby nebyla zpáteční!

Autor je právník a VŠ pedagog

Trump má pravdu, své finanční závazky plní v NATO jen 5 zemí, Česko je na tom hodně špatně
Předseda Evropské komise Juncker ohrožuje svými nesmysly EU, měl by odstoupit

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,790
29,630
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější