nahoru

Michael Romancov: Čína nemůže být pro Česko strategický partner

Michael Romancov 24. října 2016 • 10:25
Michael Romancov: Čína nemůže být pro Česko strategický partner
foto: Nguyen Phuong Thao

Jako nejvyšší ústavní činitelé ČR chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči ČLR vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti ČLR... První věta Společného prohlášení nejvyšších ústavních činitelů zasluhuje pozornost z několika důvodů.

Je srozumitelné, že se Čína považuje za svrchovaný a územně celistvý stát. A vzhledem k podobě diplomatických i obchodních styků je srozumitelné, že to Česko respektuje. Nevíme však, proč Praha územní celistvosti ČLR vyjadřuje „vzájemný“ respekt. Vzájemné by bylo, kdyby Čína na oplátku vyjádřila respekt k územní celistvosti Česka, což se však nestalo.

Předpokládejme však, že jde jen o ne zcela šťastnou formulaci a že nenastane situace, kdy bychom z Pekingu potřebovali být ujištěni, že Česko je územně celistvý stát. Kdyby však k narušení naší územní celistvosti došlo, jak by asi Peking reagoval? Dostupným vzorem je jeho postoj k ruské agresi vůči Ukrajině. Peking se nepřiklonil ani k jedné straně konfliktu, ale do Moskvy vzkázal, že si uvědomuje, o jak „citlivé téma“ jde.

Naši činitelé ve svém prohlášení podtrhli skutečnost, že mezi oběma zeměmi existuje strategické partnerství. Samozřejmě se tato formulace dá v příslušných smlouvách dohledat, ale je tomu tak ve skutečnosti?

CELÝ KOMENTÁŘ SI PŘEČTĚTE NA WEBU E15.CZ >>>

Michael Romancov


Klíčová slova: ekonomika, Čína, partnerstvíDiskuse ke článku