nahoru

Střety civilizací aneb Rozhovor s expremiérem Tony Abbottem a dialog Harapese se Stárkem

Bohumil Pečinka29. září 2016 • 17:50
(Vlevo) Haló, tady Abbott. Recept na dobrá  rozhodnutí? Mít odvahu. (Vpravo) I my to rozhodně chceme v politice zkusit – Vlastimil Harapes, František „Čuňas“ Stárek
(Vlevo) Haló, tady Abbott. Recept na dobrá rozhodnutí? Mít odvahu. (Vpravo) I my to rozhodně chceme v politice zkusit – Vlastimil Harapes, František „Čuňas“ Stárek
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha / Nguyen Phuong Thao

Milí čtenáři, v Reflexu, který je právě na stáncích, si můžete přečíst dva typy rozhovorů, které bychom s malou nadsázkou mohli označit slovy střety civilizací. Hlavním tématem čísla 39 je komponovaný materiál, jehož základem je rozhovor s Tonym Abbottem.

Stejně jako špičkoví politici Evropské unie musel před pár lety bývalý australský premiér řešit nekontrolovatelnou imigraci, když k břehům jeho země přijížděly desetitisíce lidí na větších či menších bárkách a lodích (tzv. boat people). Jeho silné politické rozhodnutí způsobilo, že v posledních dvou letech ilegální imigrace zcela ustala.

Tony Abbott je příkladem politika z rodu Churchilla a de Gaulla, jenž dokázal, že jak v životě, tak v politice musí mít člověk velký kus odvahy, aby obhájil to, o čem si myslí, že je morálně správné. V konfrontaci s polovičatými rozhodnutími politiků typu Angely Merkelové, kteří nic neřeší, a všechno naopak komplikují, si uvědomíme, že jde o „střet civilizací“ uvnitř té jedné, euroamerické. Abbott by na toto téma možná řekl něco v tom smyslu: buďme soucitní, ale nezničme si při tom svou civilizaci, aby k poskytování toho soucitu měl vůbec někdo sílu.

V hlavním rozhovoru čísla narazíte na dvě silné, ale protikladné postavy českého veřejného života (baletní mistr Harapes a legenda kulturního undergroundu a pozdější pracovník kontrarozvědky „Čuňas“ Stárek), jež se střetnou v prvním kole senátních voleb na Praze 6. Jejich odlišné vidění světa a spor o minulost jsou také svým způsobem „střetem civilizací“, který v různé podobě probíhá uvnitř české společnosti.

Jak rozhovor s expremiérem Tony Abbottem, tak dialog pana Harapese se Stárkem ukazují, že někde v pozadí jejich názorů a postojů jsou určité hodnoty a „střet civilizací“ v jakékoli podobě je vlastně střetem hodnot.

Pěkné čtení.

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější