Hušák, Harapes nebo disident „Čuňas“. Senátní volby v Praze 6 budou mít řádné grády | Reflex.cz
nahoru

Hušák, Harapes nebo disident „Čuňas“. Senátní volby v Praze 6 budou mít řádné grády

Jiří Štefek18. srpna 2016 • 18:00
Hušák, Harapes nebo disident „Čuňas“. Senátní volby v Praze 6 budou mít řádné grády
foto: ČTK

O volbách do Senátu se často hovoří jako o „volbách druhé kategorie“. Podle toho pak vypadá i účast v nich. V jejich druhém kole, které už nebývá spojeno s komunálními či krajskými volbami, pak dorazí k urnám stěží 20 procent voličů. V letošním roce to však může být jinak, v některých obvodech totiž bude mít souboj o senátní křeslo pořádné grády. Tím jedním z nejvíce exponovaných nepochybně bude Praha 6.

Pomyslnou třešinkou na dortu se totiž stala oznámená kandidatura bývalého generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka. Jeho program slibující všem domácnostem vlastnit zbraň a distancující se od politické korektnosti hned vzbudil pozornost. Zda to bude stačit alespoň na postup do druhého kola, v tuto chvíli není zřejmé. Naopak jisté je, že Hušákova přítomnost v klání v tomto obvodě řádně zamíchá pořadím a ve výsledku může přinést velké překvapení.

Váňa, Slováček, Škromach, Dryml, Vitásková a další. O křesla v Senátu se uchází 233…

Kromě Hušáka se v tomto obvodě o senátorský post totiž ucházejí hned další tři veřejně známé osobnosti: tanečník Vlastimil Harapes (ANO), disident František Stárek zvaný Čuňas (ODS) či filosof Václav Bělohradský (ČSSD a Zelení). Zdaleka neznámý není ani kandidát TOP 09 a dlouholetý ředitel gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička.

Praha 6 má svá specifika. Vždy tu vítězila pravice a to i v době, kdy jí celostátně drtili socialisté a v krajích i komunisté. Je to čtvrť „plných břich“ jak se o obyvatelích vilových čtvrtí Hanspaulka či Ořechovka říká nejen v novinářské hantýrce. Tito lidé těžko skočí na lep řečem o blahobytnějších či lepších zítřcích.

„Zapalte ohně, my jsme tady doma,“ brání přiožrale Škromach Česko před imigranty!

Ale nepředbíhejme, šance na druhé kolo jsou otevřené. Nyní by bylo docela fajn, aby kandidáti vylezli ze svých „nor“ a trošku ten volební boj rozjeli. Studování předvolebních letáků je nuda, ale debata ve veřejném prostoru může přinést řadu poznání, ale i oddělit zrno od plev. Nejhorší na tom pak může být zjištění, že někteří kandidáti kromě své mediálně známé tváře nemají co nabídnout a o politice toho zas až tolik nevědí.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,570
28,710
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější