nahoru

Monumentální selhání EU při řešení migrační krize: Do Turecka byly vráceny jen stovky lidí

Viliam Buchert6. srpna 2016 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
čtk

Evropská veřejnost i politici se už více než rok vášnivě přou o to, zda další uprchlíky na našem kontinentu přijímat, či nikoli. Zda stavět ploty, jak chránit vnější hranice Schengenu a kolik odkud přerozdělit lidí. Pokud se ale podíváme na různá čísla, není k tomu ani potřeba další komentář, tak vidíme monumentální selhání EU.

K dnešnímu dni podle údajů UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky), přijelo do zemí EU letos jen po moři přes 265 tisíc uprchlíků (další jiným způsobem). Z toho bylo 33 procent Syřanů, 17 procent Afghánců a 11 procent Iráčanů. Většina dalších migrantů byla z Afriky a Pákistánu. 51 procent bylo mužů, 31 procent dětí a 18 procent žen.

Více než rok se sice emotivně diskutuje o tom, jak chránit vnější hranice Evropské unie, ale nic se v tomto směru neděje. Proud uprchlíků spíše omezily bariéry na Balkáně. Třeba v Makedonii, která není členem EU.

Evropská unie slíbila podle kvót přesídlit 160 000 migrantů. Brusel a někteří evropští politici na tom trvají přesto, že jiné členské země to odmítají.

Z Řecka a Itálie bylo od ledna do poloviny letošního července přesídleno pouhých 3056 lidí.

Další uprchlíci se nechtějí nikam stěhovat především z Německa, Rakouska a Švédska, kde jsou vysoké sociální a jiné dávky. Známe to i na případu křesťanských migrantů z Iráku, kteří měli být v Česku.

Přímo ze Středního východu slíbila EU přestěhovat (po údajně náročných prověrkách) přes 22 tisíc osob. Zatím jich bylo necelých 9000. Na 80 Syřanů „zkoumá“ v tureckých uprchlických táborech i česká vláda.

Existuje dohoda EU-Turecko o navracení uprchlíků z Řecka. Jenže Turci jich například v dubnu přijali zpět pouhých 325. Turecko by možná i více lidí přijalo, ale nikdo je neposílá zpět, přestože překročily hranice ilegálně. Evropská legislativa o uprchlících totiž okamžité vrácení ani neumožňuje.

Mezitím ale stihl Brusel odeslat do uprchlických táborů v Turecku 1,4 miliardy euro a dalších 1,6 bude následovat. Bez ohledu na to, že vláda v Turecku po nezdařeném vojenském puči panuje napětí a chaos.

Turecko vyhrožuje, že pokud jeho občanům EU nezruší do podzimu víza, vypoví dohodu o uprchlících. Evropská komise k tomu neříká v podstatě nic. Doufá, že to nějak dopadne…

Jen v severoafrické Libyi čeká podle odhadů expertů dalších téměř 500 tisíc lidí na cestu do Evropy. Žádná zásadní opatření, aby se tomu zabránilo, se ale nedělají. Útoky na pozice Islámského státu u libyjské Syrty to nezmění.

Řecko požadovalo, aby Frontex, evropská organizace pro ochranu hranic, poslala do země 740 lidí pro řízení hotspotů a uprchlických center. Zatím jich tam přišlo jen něco více než stovka.

Je potřeba pokračovat ve výčtu?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější