Monumentální selhání EU při řešení migrační krize: Do Turecka byly vráceny jen stovky lidí | Reflex.cz
nahoru

Monumentální selhání EU při řešení migrační krize: Do Turecka byly vráceny jen stovky lidí

Viliam Buchert6. srpna 2016 • 07:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
čtk

Evropská veřejnost i politici se už více než rok vášnivě přou o to, zda další uprchlíky na našem kontinentu přijímat, či nikoli. Zda stavět ploty, jak chránit vnější hranice Schengenu a kolik odkud přerozdělit lidí. Pokud se ale podíváme na různá čísla, není k tomu ani potřeba další komentář, tak vidíme monumentální selhání EU.

K dnešnímu dni podle údajů UNHCR (Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky), přijelo do zemí EU letos jen po moři přes 265 tisíc uprchlíků (další jiným způsobem). Z toho bylo 33 procent Syřanů, 17 procent Afghánců a 11 procent Iráčanů. Většina dalších migrantů byla z Afriky a Pákistánu. 51 procent bylo mužů, 31 procent dětí a 18 procent žen.

Více než rok se sice emotivně diskutuje o tom, jak chránit vnější hranice Evropské unie, ale nic se v tomto směru neděje. Proud uprchlíků spíše omezily bariéry na Balkáně. Třeba v Makedonii, která není členem EU.

Evropská unie slíbila podle kvót přesídlit 160 000 migrantů. Brusel a někteří evropští politici na tom trvají přesto, že jiné členské země to odmítají.

Z Řecka a Itálie bylo od ledna do poloviny letošního července přesídleno pouhých 3056 lidí.

Další uprchlíci se nechtějí nikam stěhovat především z Německa, Rakouska a Švédska, kde jsou vysoké sociální a jiné dávky. Známe to i na případu křesťanských migrantů z Iráku, kteří měli být v Česku.

Do roka bude atentát v Česku, říká německý politik českého původu Petr Bystroň

Přímo ze Středního východu slíbila EU přestěhovat (po údajně náročných prověrkách) přes 22 tisíc osob. Zatím jich bylo necelých 9000. Na 80 Syřanů „zkoumá“ v tureckých uprchlických táborech i česká vláda.

Existuje dohoda EU-Turecko o navracení uprchlíků z Řecka. Jenže Turci jich například v dubnu přijali zpět pouhých 325. Turecko by možná i více lidí přijalo, ale nikdo je neposílá zpět, přestože překročily hranice ilegálně. Evropská legislativa o uprchlících totiž okamžité vrácení ani neumožňuje.

Mezitím ale stihl Brusel odeslat do uprchlických táborů v Turecku 1,4 miliardy euro a dalších 1,6 bude následovat. Bez ohledu na to, že vláda v Turecku po nezdařeném vojenském puči panuje napětí a chaos.

Je úplně jedno, jestli Erdogan vypoví dohodu o vracení uprchlíků
Jiří X. Doležal 1. srpna 2016 • 21:56

Je úplně jedno, jestli Erdogan vypoví dohodu o vracení uprchlíků

Turecko vyhrožuje, že pokud jeho občanům EU nezruší do podzimu víza, vypoví dohodu o uprchlících. Evropská komise k tomu neříká v podstatě nic. Doufá, že to nějak dopadne…

Jen v severoafrické Libyi čeká podle odhadů expertů dalších téměř 500 tisíc lidí na cestu do Evropy. Žádná zásadní opatření, aby se tomu zabránilo, se ale nedělají. Útoky na pozice Islámského státu u libyjské Syrty to nezmění.

Řecko požadovalo, aby Frontex, evropská organizace pro ochranu hranic, poslala do země 740 lidí pro řízení hotspotů a uprchlických center. Zatím jich tam přišlo jen něco více než stovka.

Je potřeba pokračovat ve výčtu?

A co teď, paní Merkelová? Chybné kroky německé kancléřky rozložily a zradikalizovaly …

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,700
22,460
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější