Jsou Havel, Bush a Blair kvůli válce v Iráku stejní zločinci jako Saddám Husajn? Kapitální nesmysl | Reflex.cz
nahoru

Jsou Havel, Bush a Blair kvůli válce v Iráku stejní zločinci jako Saddám Husajn? Kapitální nesmysl

Viliam Buchert7. července 2016 • 18:11
Jsou Havel, Bush a Blair kvůli válce v Iráku stejní zločinci jako Saddám Husajn? Kapitální nesmysl
foto: NATO

Zničující verdikt. Rozhodnutí jít do války v Iráku byla chyba. To jsou závěry mnoha světových médií po zveřejnění zprávy Chilcotovy komise, jejíž zřízení oznámil britský premiér Gordon Brown v červnu 2009 a která měla objasnit účast Velké Británie ve válce v Iráku v roce 2003. Komise údajné zloduchy a příčinu všeho zla světa odhalila – je to například expremiér Tony Blair či bývalý americký prezident George W. Bush. A my k nim můžeme přiřadit i Václava Havla.

Proč také Havla? No přece Václav Havel podepsal v lednu 2003 takzvaný Dopis osmi (text některých evropských politiků), který válku v Iráku podpořil. A ze stejných důvodů jako Blair a Bush. I Havel měl obavu, že irácký diktátor Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení a mohl by je použít. Zbraně se ale nenašly (informace zpravodajských služeb byly buď nesprávné, nebo lživé), válka prý byla zcela zbytečná a zločiny masového vraha Saddáma jsou relativizovány.

Politici Západu jsou dnes někdy stavěni kvůli válkám v Afghánistánu či Iráku dokonce na roveň diktátorům. Což je obludný nesmysl. Některé komentáře pak zavánějí naprostou manipulací. Anglický list The Guardian ve své levicové svaté inkvizici dokonce dospěl k závěru, že u Blaira „rozdíl mezi soukromým a veřejným zdůvodněním války podpořil nedůvěru, která - umocněná bankovní krizí a skandálem kolem poslaneckých výdajů - poháněla volbu pro Brexit“. Aha! Takže za Brexit nemůže pokřivená politika EU, ale i konflikt v Iráku v roce 2003. To by nevymyslel ani Jára Cimrman.

Britská vyšetřovací komise: Invaze do Iráku byla velmi pochybná. Blair na sebe bere …

Obecně sdílené propagandistické tvrzení, že kdyby Saddám Husajn nepadl a spojenci (za účasti České republiky) na Irák před 16 lety nezaútočili, byla by dnes situace s terorismem a islamismem lepší, je stejně liché, jako bylo lživé tvrzení o zbraních hromadného ničení, kvůli kterému zejména USA tlačily na válku proti Iráku.

Jak by se situace vyvíjela, nikdo neví a spekulace o tom jsou na úrovni „jedna paní povídala“. Stejně jako nevíme, co by se stalo v Libyi, kdyby tam pořád vládl šílenec Muammar Kaddáfí. Možná by to bylo v současnosti stejně krvavé jako v Sýrii, kde Západ nezasáhl. Možná by nám do Evropy ve velkém exportoval uprchlíky, jak to dělá Turecko. Co by říkali všemožní mudrlanti pak?

Co ale víme jistě: Saddám Husajn byl krutovládce. Je dobře, že byl svržen. Kvůli němu nesmyslně zemřelo v letech 1980 až 1988 ve válce s Íránem kolem 375 tisíc jeho vojáků (různé odhady se pohybují od 100 do 500 tisíc) a 100 tisíc civilistů. Saddám povraždil za své vlády desítky tisíc Kurdů a nechal popravit tisíce politických odpůrců.

Kritici války v Iráku slaví vítězství: britský expremiér Blair se za ní poprvé omluvil,…

Řeči o tom, že je vlastně dobře, když podobní lidé jako Saddám a Kaddáfí tvrdou rukou udržují moc ve svých zemích, je naprostý nesmysl. Z dlouhodobého hlediska je to neudržitelné tvrzení. Vidíme to na válkách a konfliktech v Somálsku, Jemenu, Nigérii, Mali, Kongu, Mauretánii, Eritreji, Čadu, Nigeru, Středoafrické republice, Pákistánu i jinde. Miliony mrtvých, miliony lidí na migrační cestě do Evropy. A my většinou jen přihlížíme.

Pokud Západ pouze z povzdálí sleduje, jak se někde vraždí a rozvrací jednotlivé země, což dělá Barack Obama a jak si to přejí pacifičtí naivisté v Evropě, tak si zaručeně dláždíme cestu do pekel. Tam nás posílají radikálové, extrémisté, islamisté a teroristé. Ty zastaví jenom síla.

Když se nebude demokratický svět rozhodně bránit, což bohužel někdy znamená válku (jako v roce 2001 v Afghánistánu a v roce 2003 v Iráku), tak zahyneme, přijdeme o svobodu.

Údajně zničující verdikt, který jsme teď zaslechli z Británie, neřeší problémy, jen si emotivně hraje se slovíčky, co by bylo, kdyby… Nad takovou neuvěřitelnou slabostí Západu se musí hrdlořezové celého světa tetelit radostí.

Saddámovi bývalí spolupracovníci jsou cennými členy IS
REUTERS 19. prosince 2015 • 15:41

Saddámovi bývalí spolupracovníci jsou cennými členy IS
Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Děkuji, že jste mi pomohl, soudruhu. Jak legenda českého big beatu Kosťa Ruchadze utekl fízlům přímo na Západ
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější