„Škrt“ Babiš. Ani letos nedá vedení ČEZ žádné odměny. Úspory, nebo manipulace? | Reflex.cz
nahoru

„Škrt“ Babiš. Ani letos nedá vedení ČEZ žádné odměny. Úspory, nebo manipulace?

Jiří Štefek24. května 2016 • 17:00
Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ zřejmě nedostanou od Babiše manažerské odměny.
Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ zřejmě nedostanou od Babiše manažerské odměny.
• foto: 
ČTK

Členové představenstva a dozorčí rady polostátního energetického gigantu ČEZ mohou letos na odměny téměř určitě zapomenout. Ministr financí Andrej Babiš, přes jehož ministerstvo stát ovládá většinový podíl ve společnosti, navrhuje nevyplatit těmto manažerům žádné tantiémy. Naopak představenstvo navrhlo výplatu odměn výši 23 milionů korun.

Je asi zbytečné spekulovat, jak tato kočkovaná o kačky dopadne. Energetickým bossům se to zcela jistě líbit nebude, ale to je asi tak jediné, co s tím budou moci dělat (na webu společnosti se objevila suchá, leč všeříkající proklamace, že představenstvo vzalo protinávrh na vědomí). Navíc to pro ně nebude novinka, protože stejnou dietu jim Babiš naordinoval už v loňském roce.

Kuřivo je odpudivé a smradlavé. Ale přináší voňavé peníze
Jiří Štefek 20. května 2016 • 16:11

Kuřivo je odpudivé a smradlavé. Ale přináší voňavé peníze

Na celou problematiku lze nahlížet několika pohledy. Tím čtenářsky nejvděčnějším samozřejmě budou prachy. Je známo, že členové představenstva ČEZ mají dost vysoký plat a na slušnou měsíční odměnu si přijdou i členové dozorčí rady. Tak co chtějí více? Někteří členové dozorčí rady v ní dokonce zastupují stát a mají jinou placenou funkci, tak proč by ještě měli pobírat tantiémy ze zisku?

Na druhou stranu však nesmíme zapomínat, že i přes loňský pokles je ČEZ stále vysoce ziskovou firmou. Čistý zisk skupiny loni činil 20,5 miliardy korun. V soukromých firmách by při těchto číslech manažeři sahali po mnohem větších odměnách. Zisk firmy spoluutváří i rozhodnutí manažerů, a pokud je firma v zisku, tak by podle toho měli být oceněni, aby neutekli jinam.

Babiš proti Sobotkovi? Ministerstvo financí podává trestní oznámení na bývalé…

Třetí rozměr je ryze politický. Návrh nevyplatit odměny je dalším krokem Andreje Babiše k politickému a mocenskému ovládnutí této společnosti. Tím, že manažerům nepošle všimné, je znechutí a nechává i zároveň vycukat. Protože pokud někdo z nich začne brblat, nechá ho prostřednictvím výkonu svých akcionářských práv odvolat a nasadí tam svoje lidi. Těm třeba za rok taky nedá odměny, ale vykrmí si je (nebo už vykrmil) jinak a oni pak mají důvod mu být vděční. 

Podtrženo sečteno, ČEZ ušetří pár milionů, z nichž část si erár nepochybně vytáhne na dividendách. Je před volbami a vláda potřebuje mnoho peněz na uplacení voličů všech kategorií. Takže ono je vlastně jedno, jestli tyto peníze dostanou manažeři ČEZ, nebo třeba ovocnáři či propuštění horníci v rámci sociálního bolestného. Rozdíl je ale v tom, jaké se tomu udělá PR; čím více much Babiš zabije jednou ranou, tím lépe.

Bolestné pro OKD: předvolební hornický populismus
Jiří Štefek 17. května 2016 • 11:54

Bolestné pro OKD: předvolební hornický populismusKlíčová slova: Babiš, čez, peníze, vláda, Jiří Štefek


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Spravedlnost se blíží: Podezřelí z vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky zamíří před soud
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?
PREMIUM X Národní divadlo: Dům stavěný z největších ideálů aneb Služba i posluha ve „zlaté kapličce“
PREMIUM X Zelený Raoul: Oplození, slepice a teď i smrt. Přejete si i pohřeb od Andreje Babiše?
PREMIUM X Řidičák na psy: Moderní lidé nevědí, jak se chovat ke psům, a tím je ničí

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější