Babiš proti Sobotkovi? Ministerstvo financí podává trestní oznámení na bývalé ministerstvo financí | Reflex.cz
nahoru

Babiš proti Sobotkovi? Ministerstvo financí podává trestní oznámení na bývalé ministerstvo financí

ČTK19. května 2016 • 11:33
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš.
Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš.
• foto: 
Vláda ČR

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli některým transakcím z let 2004, 2005 a 2009, které odhalil audit řízení státního dluhu. Mohla při nich vzniknout škoda v řádu miliard korun. Neupřesnilo, jestli trestní oznámení míří na neznámého pachatele, nebo na konkrétního člověka.

V letech 2004 a 2005 byl ministrem financí nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), v roce 2009 ministerstvo vedl Miroslav Kalousek a po něm Eduard Janota.

Interní audit ministerstva financí podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce některé transakce shledal jako pochybné. K podobným závěrům dospěla kontrolní akce Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), jejíž výsledky úřad zveřejnil v polovině března, dodal. "Za účelem vyvrácení anebo potvrzení pochybností plynoucích jak z auditní zprávy, tak ze zprávy NKÚ, se ministerstvo financí rozhodlo obrátit na orgány činné v trestním řízení," uvedl Žurovec.

Kdo nabídne lékaři Kubkovi politické křeslo dřív? Sobotka, anebo Babiš?

NKÚ v březnové zprávě poukázal na dodatek ke smlouvě o swapové operaci z roku 2009, kvůli kterému podle kontrolorů platí Česká republika na úrocích o více než 200 milionů korun ročně víc, než kdyby dodatek neuzavřela. S dodatkem je roční úrok 3,2 procenta z 243,2 milionu eur (6,6 miliardy korun), bez něj by byl úrok v současné době nulový. Ministerstvo financí v reakci uvedlo, že za sjednání dodatku zodpovídají lidé, kteří už na ministerstvu nepracují.

Kontrolní zpráva NKÚ také zmínila finanční rezervu, kterou ministerstvo financí dříve vytvářelo pro případ, že by se mu nedostávalo peněz na financování státního dluhu, například kvůli nepříznivé situaci na finančních trzích. Podle kontrolního úřadu rezerva zatěžovala státní kasu úroky z dluhopisů, z jejichž prodeje rezerva vznikala.

Babiš zjistil, že tak lehké, jak si myslel, to s vládnutím není
Miroslav Cvrček 7. ledna 2016 • 10:43

Babiš zjistil, že tak lehké, jak si myslel, to s vládnutím není

Babiš: Do ANO se dostali i prospěcháři, musí odejít

ČTK


Klíčová slova: ministerstvo financí, rozpočetDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,370
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější