nahoru

Umírnění muslimové sepsali deklaraci, vyzývají k humanismu a potírají teokracii

Lukáš Lhoťan 27. prosince 2015 • 08:00
Muslimové
Muslimové
• foto: 
Jan Šibík

V USA se setkala skupina muslimských aktivistů a politiků, která vydala deklaraci, v níž se hlásí k humanismu a reformně islámu. Mezi signatáři prohlášení jsou zastoupeni muslimští myslitelé a aktivisté jak z USA, tak i Evropy.

Deklarace reformních muslimů se plně hlásí k deklaraci práv člověka dle OSN z roku 1948, což je rozdíl oproti všeobecně přijímanému postoji muslimských a arabských zemí, které si vytvořily vlastní deklaraci práv shodnou se středověkou interpretací islámského práva šaría. Reformní muslimové se v manifestu také jasně distancují od politického islámu (islamismu) a snahy některých muslimů o vytvoření celosvětové muslimské říše.

Reformní muslimové v deklaraci také zdůrazňují své přihlášení jak k sekulárnímu pojetí státu, tak i k právu odpůrců islámu kritizovat islám. Teokracii považují za neslučitelnou s islámem a věří v rovná práva všech lidí bez ohledu na jejich náboženství, pohlaví, sexuální orientaci či etnicitu.

V mnoha bodech svého prohlášení se reformní muslimové dostávají do radikálního a zásadního střetu s klasickým ortodoxním islámem a středověkým pojetím výkladu islámského práva, které diskriminují ženy, nemuslimy a sexuální menšiny. Jasné odmítnutí fyzických trestů dle koránu a islámského práva staví tyto reformní muslimy do pozice heretiků a odpadlíků od islámu dle výkladu ortodoxního islámu, což je může stát i život.

Deklarace reformních muslimů je nejspíše důležitým krokem v možné liberalizaci a reformě islámu pro podmínky Evropy a USA. Je jen otázkou, nakolik jsou jejich ideály schopny naplnění v podmínkách evropského či amerického muslimského společenství, které jsou ovládány hlavně prostřednictvím mešit, a v těch drží značný vliv ortodoxní výklad islámu a různé islamistické skupiny.

Mezi signatáři manifestu jsou:

Tahir Gora, spisovatel, novinář a muslimský aktivista, Toronto, Kanada

Tawfik Hamid, muslimský myslitel, Oakton, USA

Usama Hasan, muslimský duchovní, Quilliam Foundation, Londýn, Velká Britanie

Arif Humayun, American Islamic Forum for Democracy, Portland, USA

Farahnaz Ispahani, spisovatel, bývalý člen parlamentu Pákistánu, Washington, D.C., USA

M. Zuhdi Jasser, M.D., prezident American Islamic Forum for Democracy, Phoenix, USA

Mohamad Jebara, muslimský duchovní , Cordova Center, Kanada

Naser Khader, člen dánského parlamentu a muslimský aktivista, Dánsko

Courtney Lonergan, American Islamic Forum for Democracy, USA

Hasan Mahmud, odborník na islámské právo, Muslims Facing Tomorrow, Kanada

Asra Nomani, novinářka a spisovatelka, Morgantown, USA

Raheel Raza, Muslims Facing Tomorrow, Toronto, Kanada

Sohail Raza, víceprezident Coalition of Progressive Canadian Muslim Organizations, Kanada

Salma Siddiqui, prezident Coalition of Progressive Canadian Muslim Organizations, Toronto, KanadaKlíčová slova: muslimové, USA, liberalizace, deklaraceDiskuse ke článku

 

Nejčtenější