nahoru

Řecko odvolalo velvyslance. Odvolejme na revanš Zemana!

Jiří X. Doležal23. prosince 2015 • 10:00
Miloš Zeman
Miloš Zeman
• foto: 
ČTK

Ponižující a agresivní diplomatický krok, ke kterému sáhla v souvislosti s výroky pana prezidenta Miloše Zemana řecká vláda, je drzostí, schválností, a my si ho nemůžeme nechat líbit. Musíme odpovědět dokonce vyšším kalibrem, jinak bude naše země na mezinárodním poli ponížena!

V diplomacii je obvyklé reciproční vyhošťování, a samozřejmě také reciproční odvolávání na konzultace velvyslanců. Jde o oficiální vyjádření ochlazení vztahů dvou zemí, a není popravdě řečeno až zas tak úplně v rámci civilizované Evropy zvykem. Přesto Řecko odvolalo z Prahy svého velvyslance, a to kvůli maličkosti.

Pan prezident Zeman totiž v rozhovoru pro slovenskou tiskovou agenturu před týdnem řekl, že Česko bude připraveno přijmout euro, až Řecko vystoupí z eurozóny. Neřekl ku**a, neřekl k**va, nebyl opilý, nepotácel se a neblekotal. Proto z jeho jemného bonmotu nemusí nikdo dělat problém. Opak je pravdou. Řekové z banality udělali událost - doslova vyrobili z prdu kuličku. A my si to nesmíme nechat líbit.

Obvyklé v diplomacii je odvolávání reciproční. V tomto případě však nestačí. Musíme odpovědět účinnějším krokem, odvolat někoho zásadnějšího, než je nějaký český velvyslanec v Athénách. Vzhledem k drzosti řecké vlády proto soudím, že je čas na protest proti odvolání řeckého velvyslance odvolat prezidenta Zemana. Myslím, že bychom tím Řeky fakt vydusili.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,500
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější