nahoru

Mezi maďarským premiérem Orbánem a americkým miliardářem Sorosem panuje napětí. Kvůli uprchlíkům

Lukáš Lhoťan 7. listopadu 2015 • 16:00
Maďarský premiér Viktor Orbán
Maďarský premiér Viktor Orbán
• foto: 
profimedia.cz

Maďarský premiér Viktor Orbán obvinil ze spoluodpovědnosti za uprchlickou krizi známého amerického miliardáře George Sorose, jak informuje americká zpravodajská agentura Bloomberg.

„Tato invaze (uprchlíků) je z jedné strany řízená obchodem s převaděčstvím, a z druhé strany je podporována aktivisty a lidskoprávními organizacemi. To oslabuje národní státy,“ citoval Viktora Orbána německý časopis Handelsblatt.

V rozhlase Kossuth pak Orbán řekl, že celou soustavu aktivistů a lidskoprávních organizací nejvíce reprezentuje americký miliardář George Soros. „Jeho jméno je nejlepší příklad těch, kdo podporují vše, co oslabuje národní státy, těch, kdo podporují změny v tradičním stylu evropského života,“ řekl dále Orbán. Kritika maďarského premiéra také míří hlavně na Sorosovu organizaci Open Society Foundation, která v Maďarsku pomáhá ilegálním migrantům v jejich cestě do jednotlivých evropských zemí.

Vztahy mezi miliardářem Sorosem, který má maďarské kořeny, a maďarskou vládou jsou dlouhodobě napjaté. Sorosem financované neziskové organizace a lidskoprávní aktivisté například dlouhodobě kritizují maďarskou politiku vůči ilegálním imigrantům a snahu maďarské vlády zabránit ilegálnímu překračování hranic země stavbou pohraniční bariery.

Orbán v kritice lidskoprávních aktivistů, kteří pomáhají uprchlíkům pronikat do jednotlivých evropských zemí, poukázal na skutečnost, že tito aktivisté svým jednáním podporují zločinné jednání mezinárodní převaděčské mafie.

 

Diskuse ke článku