Řecké NE v referendu neznamená ANO smysluplnému řešení. EU u toho léta selhává | Reflex.cz
nahoru

Řecké NE v referendu neznamená ANO smysluplnému řešení. EU u toho léta selhává

Viliam Buchert6. července 2015 • 07:00
Řecké NE v referendu neznamená ANO smysluplnému řešení. EU u toho léta selhává
Řecké NE v referendu neznamená ANO smysluplnému řešení. EU u toho léta selhává
• foto: 
ČTK

Řekové řekli v nedělním referendu velmi jasné ne dohodě se svými věřiteli. Žádné skutečné řešení problému to ale nepředstavuje. Situace zůstane i nadále nejasná a Řecko se bude ještě mnoho let potácet v problémech.

Referendum je pouze jakýmsi politickým vzkazem – jak pro řecké voliče, tak pro Evropu. Co se ale stane s rozloženou a zneklidněnou zemí, nadále nevíme.

Pokud nakonec dojde k dohodě s věřiteli, ekonomická, finanční a sociální situace Řecka zůstane špatná, až katastrofální.

Když nastane takzvaný "Grexit", tedy odchod z eurozóny, bude pro Řeky situace podobně složitá.

Tak, či onak, ocitne se levicová aténská vláda pod obrovským tlakem.

V nejtěžší situaci jsou řecké banky (minulý týden byly dokonce zavřené), které se bez další evropské finanční pomoci neobejdou. Banky jsou v ohrožení, a pokud by zkrachovaly, není jasné, co se stane s penězi střadatelů. A to by mohlo vést k pádu vlády, která teď tak mohutně slaví vítězství v referendu.

Přes všechny chmurné předpovědi, je ale stále jasnější, že i obrovskou řeckou krizi nakonec společná měna euro v nejbližších letech přežije (třeba i bez Řecka či dalších zemí).

Na druhou stranu je také v souvislosti s Řeckem a při pohledu na (ne)řešení imigračního problému zřejmé, že Evropská unie není ani tak jednotná, a ani tak pevná, jak se tvrdilo ještě před několika lety. Nemusí se vyvíjet podle představ Bruselu a většiny Evropského parlamentu k hlubší integraci, ale může se vydat (bez rozpadu) po několika různých cestách.

Jak vidíme na Řecku, to, co bylo před lety v EU nepředstavitelné, se právě děje. Spíše se musíme ptát, jaké další pohromy se na nás hrnou a jak si s nimi Unie dokáže poradit. Moc důvěry si totiž při řešení řecké krize nezískala. Dokonce opakovaně selhávala.

Řecko v referendu odmítlo podmínky eurozóny, ta chystá summitKlíčová slova: reflex, recko, referendum


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější