Vadí centimetrový proužek černé podprsenky? V bílém Wimbledonu ano. Je to absurdní | Reflex.cz
nahoru

Vadí centimetrový proužek černé podprsenky? V bílém Wimbledonu ano. Je to absurdní

Viliam Buchert5. července 2015 • 10:00
Eugenie Bouchard
Eugenie Bouchard
• foto: 
Profimedia.cz

Kanadská tenistka Eugenie Bouchard (21), která se loni probojovala na tenisovém Wimbledonu do finále, letos vypadla s čínskou soupeřkou hned v prvním kole. Ale její vystoupení na kurtu rozpoutalo novou vášnivou diskusi, o tom, zda striktní pravidla oblékání na tomto slavném londýnském turnaji mají dál svá opodstatnění. A názory se na to zásadně liší.

Co vlastně Bouchard tak hrozného spáchala?

V některých okamžicích byl na jejím těle vidět úzký proužek podprsenky. To samozřejmě problém nebyl. Jenže spodní prádlo Kanaďanky mělo pro Wimbledon nepovolenou barvu. Nebylo bílé. Ihned se strhla debata, co s tím? Že vám to připadá absurdní? Někde jinde určitě, ve Wimbledonu nikoli. Podle velmi přísného „dress codu“ (najdete ho zde) musí mít hráči na sobě všechno bílé. Dokonce i podrážku sportovních bot. Výjimkou je vnější lem sukně, trenýrek či čelenky o rozměru 10 milimetrů. Jinak jen bílá. A to Bouchard v případě podprsenky nenaplnila.

Jeden z nejlepších tenistů historie Roger Federer k tomu říká: „Wimbledon miluju, ale s přísností ohledně nošení bílé barvy zašel příliš daleko.“ „Považuji to za absolutně šílené,“ tvrdí i Pat Cash, wimbledonský šampion z roku 1987.

Zní ale i opačné názory: „Je to čisté a k trávě to patří,“ dodala česká reprezentantka Lucie Šafářová. Stejný názor mají také Tomáš Berdych a Petra Kvitová. I Američanka Serena Williamsová, která miluje výrazné barevné modely, říká: „Celý rok by to byla v bílé nuda, ale dva týdny se to dá vydržet.“ Někdejší tenisový bouřlivák Andre Agassi kvůli bílému „diktátu“ tři ročníky Wimbledonu (1988–90) dokonce neabsolvoval.

Kritici bílé argumentují i tím, že podobný případ, jaký se letos stal Bouchard s podprsenkou, je už čirou buzerací, která nemá s tradicí nic společného. Kanaďanka ale naštěstí nebyla nijak potrestaná, i když rozhodčí se na její barevný proužek spodního prádla nedívali s žádným pochopením.

Diskuse pak pokračuje v tom, že přísné nařízení se sice týká oblečení i obuvi, ale nijak nezakazuje tenistům například barevnou úpravu vlasů. Takže kdyby někdo přišel na kurt celý v bílém, ale chtěl na sebe upozornit červeno-zelenými vlasy, je to podle místních pravidel.

Probírá se i tetování velké části ruky Američanky Bethanie Mattek-Sands (ta hraje letos úspěšně čtyřhru s naší Šafářovou). Nevadí vlastně i barevné tetování? Jak by ho ale mohl Wimbledon zakázat?

Bílé příkazy ve Wimbledonu mají i své humornější stránky. Například v roce 2007 přišla francouzská tenistka Tatiana Golovin na kurt v červených kalhotkách, které byly samozřejmě pod sukní při hře často vidět. Z oficiálních míst pak uniklo, že někteří starší členové klubu chtěli zasáhnout a hodlali upozornit trenéra tenistky, zda by ji nedomluvil a ona se převlékla do bílého. Jenže prý bylo „choulostivé“ promluvit o kalhotkách a zůstalo jen u varovných pohledů.

Nejlepší by samozřejmě bylo, aby Wimbledon hráčům bílou doporučil, ale dal jim u toho na výběr. Protože i tradice se někdy může změnit na šaškárnu. To, když vadí i centimetrový proužek podprsenky.Klíčová slova: reflex, wimbledon


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Kdo to všechno zaplatí? Možné scénáře kolem auditů na dotace Evropské unie
PREMIUM X Obrácení hříšného Polykače: Z pašeráka, který v žaludku převážel hašiš, se stal pracující vzorný otec
PREMIUM X Smrtící korektnost: New York Times končí s karikaturami. Reflex nikdy!
PREMIUM X Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice
11. června 2019 • 15:33

Zelený Raoul č. 1253 - Vémolice

PREMIUM X Novináři se začali bát!
11. června 2019 • 14:17

Novináři se začali bát!

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2018

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začne v pátek 28. června. Mimo soutěže se představí řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přiveze unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu bude americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrací i Casey Affleck a mezi hvězdami bude i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější