nahoru

JIŘÍ X. DOLEŽAL: Imigranti z jiného kulturního prostředí se v Evropě často nikam nezařadí. Co pak s nimi?

Jiří X. Doležal 14. května 2015 • 16:00
Milión uprchlíků není pro EU moc...
Milión uprchlíků není pro EU moc...
• foto: 
Profimedia.cz

S debatou o přerozdělování uprchlíků po zemích Evropské unie se zásadně zapomíná na to, co s těmi imigranty vlastně bude dál. A je asi nekorektní říkat, že téměř negramotný muslimský pastevec ze Somálska je v Evropě nezačlenitelný. Ale musíme si položit a řešit i podobné otázky. Máme je řešit teď a ne až potom, když je problém už neřešitelný.

V debatě o kvótách a přerozdělování přistěhovalců se opakovaně objevuje tento argument: My je vlastně potřebujeme, protože se nemnožíme a až budeme staří, nebude tu kdo mít pracovat. I kdyby to byla pravda, rozhodně to neplatí pro většinu imigrantů, kteří se k nám přes Balkán a Středozemní moře hrnou.

Jsem zásadně proti přijímání uprchlíků z jiného civilizačního okruhu, zvlášť pokud jde o muslimy, a úplně mne děsí, jak levicoví intelektuálové srovnávají jejich situaci se situací našich emigrantů například do Německa v roce 1968.

Jsou to dva různé fenomény: Útěk Čechů z Československa po sovětské okupaci a útěk lidí z arabského kulturního okruhu a subsaharské Afriky před vysycháním jejich domoviny a přelidněním. Já vím, že ty lidi ženou jinak skutečně mimořádně neradostné podmínky ve vlasti - války v Sýrii, rozpad státu v Libyi, a především obrovská bída těch oblastí, a ještě navíc agresivní ideologie islámu. Chápu to na emoční, lidské úrovni.

Na úrovni rozumu ale propadám záchvatům paniky a říkám si: Ježišmarja, jen to sem nepouštět! Jsme samozřejmě povinni s rozpadem státních struktur postižených oblastí zachránit křesťany, a také jezídy, nám kulturně bližší. Izrael si zase odveze Židy. Ale - s kvótami či bez nich – musíme být mimořádně opatrní k usazování lidí úplně jiného sociokulturního zaměření.

Typický uprchlík do České republiky totiž není decentní syrský lékař z Homsu, ten pravděpodobně už skončil v Americe či Anglii. Ale spíše negramotný muslimský zemědělec ze Somálska či Súdánu, který se už nemůže kvůli nejrůznějším problémům doma uživit.

Takoví lidé však v Evropě mají jen minimální šanci najít legální a legitimní niku, prostor, kde by se uživili. Často nejsou schopni a ochotni se začlenit. Jejich asimilace by vyžadovala obrovské prostředky, které nemáme. Celé generace vykořeněných muslimů dnes vidíme například ve Francii a jiných západních zemích. Ani to není varování?

Ano, přistěhovalce budeme potřebovat. Ale spíše z Ukrajiny, Vietnamu, Číny, pracovité a kulturní lidi ze sociokulturně vyspělých zemí, kteří se zde snadno uživí vlastní prací a bezproblémově se začlení do našeho prostředí. Proti přílivu muslimů z Afriky a Blízkého a Středního Východu, se však musíme bránit. Jejich usídlování zde by vedlo ke vzniku rozsáhlých ghett bez pozitivního řešení.


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo

E15
Nejčtenější