nahoru

Starosta Londýna Johnson odmítl snahy zavádět v Británii prvky islámského práva šaría

Lukáš Lhoťan 11. dubna 2015 • 13:00
Starosta Londýna Johnson odmítl snahy zavádět v Británii prvky islámského práva šaría
Starosta Londýna Johnson odmítl snahy zavádět v Británii prvky islámského práva šaría
• foto: 
ČTK

Starosta britského hlavního města Londýna Boris Johnson se veřejně vyjádřil proti existenci paralelního islámského justičního systému (šaría) ve Velké Británii.  Přitom Johnson je dlouhodobě znám svým přátelským postojem k islámu a k propagaci pozitivního soužití s rozrůstající se muslimskou komunitou v zemi.

V reakci na snahu některých představitelů anglikánské církve hájit zavádění paralelního islámského justičního systému ve Velké Británii Boris Johnson v britském rádiu LBC odmítl uplatňování islámského práva i v soukromé sféře. Například v rodinném právu, kdy je podle islámského práva šaría výrazně znevýhodněna žena proti muži.

Johnson zdůraznil, že si před zákonem musí být všichni rovni a že je nepřijatelné, aby byl někdo znevýhodněn. Podle jeho názoru je existence jiného právního systému v rozporu s britskými hodnotami. Starosta Londýna dále vyjádřil znepokojení nad podporou některých představitelů anglikánské církve vzniku dvou právních systémů ve Velké Británii.

O rozsáhlejším zavedení některých prvků islámského práva šaría do britského zákonodárství se debatuje již delší dobu. V roce 2008 například tehdejší arcibiskup z Canterbury, Rowan Williams, prohlásil, že zavedení části islámského práva šaría do britského zákonodárství je nevyhnutelné.

Samozřejmě je otázkou, zda starosta Johnson nepoužil svá slova v rámci předvolební kampaně, která v Británii vrcholí před parlamentními volbami, které se uskuteční 2. května. I kdyby to tak ale bylo, jeho námitky jsou pravdivé.Diskuse ke článku