nahoru

ANDREA HOLOPOVÁ: Stát živnostníkům nevěří. A tak se budou muset měsíčně přiznávat

Andrea Holopová 11. listopadu 2014 • 12:00
Finanční úřad
Finanční úřad
• foto: 
Profimedia

Poslanecká sněmovna schválila novou povinnost pro plátce daně z přidané hodnoty – budou muset každý měsíc podávat „kontrolní hlášení“ finančnímu úřadu. Zákon má bojovat proti daňovým únikům, ale stovkám tisíc poctivých živnostníků jen dál zkomplikuje podnikání.

Nová povinnost bude samozřejmě něco stát a nepřímo živnostníci zaplatí na dodatečných nákladech při vyplňování formulářů 1,4 miliardy korun. Vyplývá to z vládní zprávy k zákonu, který v pátek na návrh vlády schválila Poslanecká sněmovna.

Kabinet od nového zákona očekává, že živnostníci přiznají tržby o sto dvacet miliard vyšší než dosud a že vláda z toho získá na DPH dodatečných šest miliard korun. Vláda se při svém odhadu opírá o zkušenosti z Chorvatska, které zavedlo elektronickou evidenci tržeb.

Zákon přitom neříká, co vše mají živnostníci finančnímu úřadu nahlašovat, to budou teprve určovat finanční úřady prostřednictvím formulářů. Půjde prý o údaje jako daňové identifikační číslo plátce, pro kterého se zdanitelné plnění uskutečnilo, den uskutečnění zdanitelného plnění, základ daně, rozsah a předmět plnění. Vláda odhaduje, že každý podnikatel stráví vyplňováním formulářů měsíčně tři a čtvrt hodiny, ročně to dělá celkem 39 hodin. Povinnost se má týkat od roku 2016 asi 350 tisíc živnostníků, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty. Hlášení se bude nově podávat jen elektronicky. Tomu, kdo nesplní nové povinnosti, bude hrozit pokuta až půl milionu korun.

Pro zákon hlasovaly strany vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL a navíc KSČM. Proti byly ODS a TOP09.

Poslanec Petr Fiala (ODS) k tomu ve sněmovně řekl: „Znamená to další papírování, další kontrolu, další nedůvěru vůči občanům. Čtvrt milionu plátců DPH, kteří podávají výkazy čtvrtletně, budou nyní každý měsíc posílat hlášení o tržbách. To se týká malých firem, jako je třeba obchod s potravinami, restaurace, samostatný architekt, veterinární ordinace, instalatérská firma. Ti všichni teď budou každý měsíc trávit tři a půl hodiny tím, že budou psát další zbytečné měsíční hlášení.“

Nové výkazy jsou zřejmě předstupněm pro zavedení elektronických pokladen. Vláda nejenže živnostníkům nevěří, ale ještě jim hází další klacky pod nohy. Poslanci a ministři by se místo vymýšlení nových formulářů měli spíš zamyslet nad tím, proč se možná někteří živnostníci vyhýbají placení daní. Místo, aby jim dále zvyšovali náklady, by jim je měli spíš snižovat, třeba tím, že sníží daně.Klíčová slova: andrea holopováDiskuse ke článku

 

Nejčtenější